ԱՀԿ. Առնվազն 115 հազար բուժաշխատող է մահացել կորոնավիրուսի պատճառով
Առնվազն 115 հազար բուժաշխատող է մահացել կորոնավիրուսի պատճառով: Այս մասին հայտարարել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ադհանոմ Գեբրեյեսուսը, գրում է РИА Новости-ն:
«Չնայած հաշվետվությունը դեռ ավարտված չէ, մենք կարծում ենք, որ առնվազն 115 հազար բուժաշխատող ամենաբարձր գինն է վճարել ուրիշներին պաշտպանելու համար», - ասել է նա:
Գեբրեյեսուսը բժիշկներին անվանել է իսկական հերոսներ: Նա ընդգծել է, որ հաճախ բուժաշխատողները ստիպված են աշխատել այնպիսի պայմաններում, երբ սարքավորումների և դեղամիջոցների պակաս կա: Բացի այդ, նրանց աշխատանքը հաճախ ցածր է վճարվում և հարգվում, աշխատանքային պայմաններն անապահով են:

В ВОЗ назвали число умерших от коронавируса медработников
Как минимум 115 тыс. медицинских работников в мире умерли из-за коронавируса. Об этом заявил генеральный директор Всемирной организации здравоохранения Тедрос Адханом Гебрейесус, пишет РИА «Новости».
«Хотя отчетность пока не полная, мы считаем, что по крайней мере 115 тыс. работников здравоохранения заплатили самой высокой ценой, защищая других», — сказал он.
Гебрейесус также назвал врачей настоящими героями. Он подчеркнул, что зачастую медицинским работникам приходится работать в условиях, когда не хватает оборудования и лекарств. Кроме того, их работа часто недостаточно оплачивается и уважается, а условия труда небезопасны.