Austrian Airlines-ը դադարեցնում է թռիչքները Բելառուսի վրայով
Ավստրիական Austrian Airlines ավիաընկերությունը որոշում է կայացրել դադարեցնել թռիչքները Բելառուսի օդային տարածքով, հայտնել է ընկերության ներկայացուցիչը:
«ԵՄ գագաթնաժողովի որոշումից առաջ, Lufthansa Group-ի այլ ավիաընկերությունների հետ միասին, որոշվել է, որ մենք թռչելու ենք Բելառուսի օդային տարածքի շուրջ մինչև հետագա կարգադրումները: Այս որոշումը սատարվել է ԵՄ մակարդակի որոշմամբ», - նրա խոսքը մեջբերում է ТАСС-ը:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Singapore Airlines-ը վերադասավորում է թռիչքները Սինգապուրից Եվրոպա՝ Բելառուսի օդային տարածքից խուսափելու համար:
Air France-ը ևս հայտարարել էհանրապետության օդային տարածքում թռիչքները դադարեցնելու մասին Ryanair օդանավի հետ միջադեպից հետո, որը մայիսի 23-ին արտակարգ վայրէջք էր կատարել Մինսկի օդանավակայանում:
ԵՄ երկրների ղեկավարները մայիսի 24-ին կայացած գագաթնաժողովին խորհուրդ են տվել եվրոպական պետությունների ավիափոխադրողներին խուսափել Բելառուսի վրայով թռչելուց:

Austrian Airlines приостанавливает полёты над Белоруссией
Австрийская авиакомпания Austrian Airlines решила приостановить полёты через воздушное пространство Белоруссии, сообщила представитель компании.
«До решения саммита ЕС вместе с другими авиакомпаниями Lufthansa Group было решено, что мы до дальнейших распоряжений будем облетать белорусское воздушное пространство. Это решение было подкреплено решением на уровне ЕС», — приводит её слова ТАСС.
Ранее сообщалось, что Singapore Airlines перестраивает маршруты рейсов, направляющихся из Сингапура в Европу, чтобы избежать авиапространства Белоруссии.
Также Air France объявила о приостановке полётов в воздушном пространстве над республикой после инцидента с самолётом Ryanair, который 23 мая экстренно сел в аэропорту Минска.
Лидеры стран ЕС на саммите 24 мая рекомендовали авиаперевозчикам из европейских государств избегать полётов над Белоруссией.