2019-ի դրական ցուցանիշները որևէ կապ չունեն այս կառավարության կողմից իրականացված տնտեսական քաղաքականության հետ. Գարեգին Մելքոնյան
25/05/2021 16:55
Այսօր Հայաստանում տնտեսական ոլորտում պետական համակարգը գրեթե չի գործում, «Պատիվ ունեմ» դաշինքի հրավիրած քննարկման ժամանակ ասաց Էկոնոմիկայի նախկին փոխնախարար Գարեգին Մելքոնյանը։
«2019 թվականի դրական ցուցանիշները որևէ կապ չունեն այս կառավարության կողմից իրականացված տնտեսական քաղաքականության հետ», - ասաց նա։
Տնտեսագետը նշեց՝ այսօր տնտեսական քաղաքականություն չի իրականացվում։
Գարեգին Մելքոնյանի խոսքով՝ գնահատելով Հայաստանի բազային իրողությունները՝ պետք է ձևավորել այնպիսի բիզնես միջավայր, որը մրցունակ է տարածաշրջանում։
«Այսօր Հայաստանը բիզնես միջավայրի, ընթացակարգերի, պարզության, թափանցիկության էֆեկտիվության տեսանկյունից զիջում է և Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրներին, և հարևան երկրներին», - ասաց նախկին փոխնախարարը։
Նա նշեց՝ Հայաստանում հնարավոր է իրականացնել այդ բարեփոխումները։
«Հայաստանը բիզնես միջավայրի տեսանկյունից պետք է լինի գրավիչ, հակառակ պարագայում, այստեղ բերվող ներդրումները ժամանակի ընթացքում հետ կվերադառնան իրենց ելման երկրներ կամ տարածաշրջանի այլ երկրներ», - ասաց նա։

Armenia’s positive indexes of 2019 have nothing to do with economic policy carried out by this government – ex-deputy economy minister
The state system is not working in Armenia’s economic sector, former deputy minister of economy Garegin Melkonyan said at a discussion today convened by “I Have Honor” bloc.
“The positive indexes of 2019 have nothing to do with the economic policy carried out by this government,” he said.
The economist stressed that today no economic policy is being carried out.
Melkonyan said assessing Armenia’s basic realities it is necessary to form a business environment compatible in the region.
“Today with its business environment, procedures, simplicity and efficiency of transparency Armenia yields to the EAEU member states and neighboring countries,” the ex-deputy minister said, adding that today these reforms are possible to carry out.
“Armenia must be attractive from the point of view of business environment, in the opposite case the investments brought here will return after a while to starting countries or other countries of the region,” he said.