ՀՀ-ն պետք է ցույց տա, որ նման կարգի ճնշումների չի ենթարկվելու, ինչն այսօր ընդհանրապես չի արվում. Քոչարյանը՝ սահմանային իրավիճակի մասին
Չպետք է տպավորություն թողնես, որ քեզ հետ կարող են նմանատիպ կերպով վարվել. եթե քո քայլերով, քաղաքականությամբ, հայտարարություններով այդպիսի տպավորություն ես թողնում, ստեղծված իրավիճակում դու անընդհատ ունենալու ես խնդիրներ, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց ՀՀ երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի վարչապետի թեկնածու Ռոբերտ Քոչարյանը՝ անդրադառնալով հայ-ադրբեջանական շփման գծում ստեղծված իրավիճակին և բանակցությունների արդյունավետությանը։
«Քանի դեռ իրենք ՀՀ-ից լրացուցիչ զիջումների սպասելիքներ ունեն, ապա նման լարվածության օջախներ ստեղծելու են, լրացուցիչ ճնշում գործադրելու են իրենց նպատակին հասնելու համար։ ՀՀ-ն պետք է ցույց տա, որ նման կարգի ճնշումների ինքը չի ենթարկվելու, ինչն այսօր ընդհանրապես չի արվում», - ասաց Քոչարյանը։
Նա նշեց, թե առաջին հերթին պետք է բանակցային ճանապարհով խնդիրը լուծել, բայց Ռուսաստանի միջնորդությամբ։
«Եթե այս հարցը հիմա լուծում ստանա, վաղը, մյուս օրը մեկ այլ խնդիր լուծելու համար նպանատիպ պրոբլեմ են ստեղծելու սահմանի մեկ այլ հատվածում», - ասաց նա։

Армения должна показать, что не будет подчиняться подобному давлению – Роберт Кочарян о ситуации на границе
Нельзя создавать впечатление, что с тобой могут обращаться подобным образом: если своими шагами, политикой, заявлениями производишь такое впечатление, то в создавшейся ситуации постоянно будешь иметь проблемы. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами второй президент Армении, кандидат на пост премьер-министра от блока «Армения» Роберт Кочарян, касаясь ситуации на армяно-азербайджанской границе и эффективности переговоров.
«До тех пока они ожидают дополнительных уступок от Республики Армения, они будут создавать очаги такой напряженности, оказывать дополнительное давление для достижения своей цели. Армения должна показать, что не будет подчиняться такого рода давлениям, что сейчас вообще не делается», - сказал Роберт Кочарян.
Он отметил, что проблема в первую очередь должна быть решена путем переговоров, но при посредничестве России.
«Если этот вопрос сейчас получит решение, завтра, послезавтра будет создана аналогичная проблема на другом участке границы для решения другой проблемы», - сказал он.