Հայաստանն իրավունք ունի ձեռնարկելու անհրաժեշտ և համարժեք քայլեր և պատրաստ է ներգրավել միջազգային հետաքննություն. ՀՀ ԱԳՆ
Մայիսի 25-ին ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Վերին Շորժայի հատվածում Ադրբեջանի զորամիավորումների կողմից արձակված կրակահերթերից մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել ՀՀ զինծառայող, կրտսեր սերժանտ Գևորգ Խուրշուդյանը:
ՀՀ ԱԳՆ-ն հանդես է եկել հայտարարությամբ, խստորեն դատապարտելով Ադրբեջանի կողմից ՄԱԿ անդամ պետության՝ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ իրականացված բացահայտ զինված ոտնձգությունը, ինչը միջազգային իրավունքի նորմերի խախտում է:
«Հակառակ միջազգային հանրության կոչերի՝ Ադրբեջանը հրաժարվում է դուրս բերել իր զինված ուժերը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից՝ էլ ավելի սրելով իրադրությունը և խաթարելով տարածաշրջանային անվտանգությունն ու կայունությունը: Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում ռազմական գործողությունների իրականացումը իրավունք է տալիս Հայաստանի Հանրապետությանը ձեռնարկելու անհրաժեշտ և համարժեք քայլեր՝ իր ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելու, բնակչության անվտանգությունն ապահովելու համար:
Հատկանշական է, որ Ադրբեջանը փորձում է քողարկել Հայաստանի տարածքում իր այս ապօրինի ռազմական գործողությունները կեղծ տեղեկատվության շրջանառմամբ: Հայկական կողմը պատրաստ է ներգրավել միջազգային հետաքննություն՝ տվյալ մահաբեր միջադեպի բոլոր հանգամանքները պարզելու նպատակով», - ասված է հայտարարության մեջ։

Armenia MFA: Hostilities carried out by Azerbaijan in Armenia's sovereign territory give right to undertake necessary steps to protect its sovereignty and territorial integrity
25/05/2021 21:05
On May 25, Armenian serviceman, junior sergeant Gevorg Khurshudyan was fatally wounded by the fire of the military units of Azerbaijan in the direction of the Upper Shorzha of Gegharkunik region of the Republic of Armenia, Armenia's MFA said in a statement.
"We strongly condemn the blatant armed encroachment against the sovereign territory of Armenia - the UN member state, which is a violation of the norms of international law.
Despite calls from the international community, Azerbaijan refuses to withdraw its armed forces from the sovereign territory of Armenia, by further escalating the situation and undermining regional security and stability. The hostilities carried out by Azerbaijan in the sovereign territory of Armenia give the right to the Republic of Armenia to undertake the necessary and adequate steps to protect its sovereignty and territorial integrity and to ensure the security of its population.
It’s noteworthy that Azerbaijan tries to cover up these illegal military activities in the territory of Armenia by disseminating disinformation. The Armenian side is ready to engage in an international investigation to find out all the circumstances of this fatal incident," the statement said.