Էրդողանն ԱՄՆ-ին մեղադրել է մահմեդականների դեմոնիզացիայի համար
Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը ԱՄՆ-ին մեղադրել է մահմեդականներին դեոնիզացիայի ենթարկելու ռազմավարության համար, այդ պատճառով էլ Արևմուտքում իսլամաֆոբիան է տարածվում:
«Սեպտեմբերի 11-ի (2001 թ.) ահաբեկչություններից հետո ԱՄՆ իշխանությունները սկսել են մահմեդականների դեմոնիզացիայի ռազմավարություն իրականացնել, ինչը հակաիսլամական տրամադրությունների տարածում է առաջացրել շատ հասարակություններում, որտեղ իսլամի ատելության վիրուսն արդեն առկա էր», - ասել է Էրդողանը՝ ելույթ ունենալով Անկարայում իսլամաֆոբիայի դրսևորումների թեմային նվիրված սիմպոզիումում:
Ըստ նրա՝ իսլամաֆոբիան, քաղցկեղի նման, տարածվում է ամբողջ աշխարհում, հատկապես Արևմուտքում, իսկ իսլամի հանդեպ թշնամանքն արտահայտվել է բազմաթիվ ողբերգություններում՝ Բոսնիայից և Հերցեգովինայից մինչև Մյանմա: Էրդողանը նշել է, որ արմատական հոսանքները, որոնք նախկինում համարվում էին մարգինալ, այժմ ազդում են քաղաքական օրակարգի վրա, և սա մեկ անգամ ևս ցույց է տալիս, որ Արևմուտքը ճահճի մեջ է՝ խորանալով այդ վտանգավոր տենդենցի մեջ:

Эрдоган обвинил США в демонизации мусульман
Президент Турции Тайип Эрдоган обвинил США в стратегии демонизации мусульман, из-за чего на Западе распространяется исламофобия.
«Вслед за терактами 11 сентября (2001 года) власти США начали проводить стратегию демонизации мусульман, что стало причиной распространения антиисламских настроений во многих обществах, где вирус ненависти к исламу и без того уже присутствовал», - сказал Эрдоган, выступая на симпозиуме на тему проявлений исламофобии в Анкаре.
По его словам, исламофобия, словно раковая опухоль, распространяется по всему миру, в особенности на Западе, а вражда к исламу проявилась во многих трагедиях - от Боснии и Герцеговины до Мьянмы. Радикальные течения, которые ранее считались маргинальными, сегодня влияют на политическую повестку дня, и это лишний раз показывает, что Запад находится в болоте, все глубже погружаясь в эту опасную тенденцию, сказал Эрдоган.