Մալիում տեղի է ունեցել պետական նոր հեղաշրջում
Մալիում զինվորականները ձերբակալել են երկրի ժամանակավոր նախագահ Բա Նդաուին և վարչապետ Մոկտար Ուանին և նրանց տեղափոխել երկրի մայրաքաղաք Բամակոյի մոտակայքում գտնվող Կաթիի բանակի բազա: Այս մասին գրում է РИА Новости-ն:
Միևնույն ժամանակ, գործակալության աղբյուրը նշել է, որ նախագահի անվտանգության աշխատակիցը հրաժարվել է պաշտպանել նախագահին՝ թույլ տալով, որ զինվորականները տանեն նրան:
Հեղաշրջումը տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ Մալիում նոր կառավարություն է ստեղծվել, որը փոխարինել է անցումային կաբինետին, որը հրաժարական է տվել մայիսի 14-ին: Նոր կաբինետում զինվորականները կգլխավորեն պաշտպանության, անվտանգության, տարածքային կառավարման և ազգային հաշտեցման նախարարությունները:
Մալիի ժամանակավոր ղեկավար Բա Նդաոն երկուշաբթի հրամանագիր է ստորագրել նոր անցումային կառավարության կազմը նշանակելու մասին: Այն ներառում է 25 նախարար: Նախկին կառավարության ղեկավար Մոկթար Ունը պահպանել է վարչապետի պաշտոնը:

В Мали произошел новый государственный переворот
В Мали военнослужащие арестовали временного президента страны Ба Ндау и премьер-министра Моктара Уана и перевезли их на армейскую военную базу Кати вблизи столицы страны Бамако. Об этом в понедельник, 24 мая, пишет РИА Новости.
При этом источник агентства указал, что президентская гвардия отказалась защитить президента, позволив военным увезти его.
Переворот произошел после того, как в Мали было сформировано новое правительство взамен переходного кабмина, ушедшего в отставку 14 мая. В новом кабинете министров военные возглавят министерства обороны, безопасности, территориального управления и национального примирения.
Временный лидер страны Мали Ба Ндао в понедельник подписал указ о назначении состава нового переходного правительства. В него вошли 25 министров. Глава предыдущего правительства Моктар Уан сохранил пост премьер-министра.