«Անհապաղ լքել ՀՀ տարածքը». ՀՀ ՊՆ-ն պնդում է՝ խնդիրը կլուծեն ցանկացած, այդ թվում՝ ուժի կիրառման տարբերակով
26/05/2021 14:50
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հաղորդագրություն է տարածել, որում Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերին մեղադրում է մայիսի 24-ից 26-ը Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի մարտական դիրքերը գնդակոծելու համար, այս մասին ասվում է ՀՀ ՊՆ հայտարարությունում։
«Ակնհայտ է, որ այդ հաղորդագրությունը վերջին օրերին Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքների հանդեպ իրականացված սադրանքները և մայիսի 25-ին Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի պայմանագրային զինծառայող, կրտսեր սերժանտ Գևորգ Խուրշուդյանի սպանության փաստերը կոծկելու հերթական, խղճուկ փորձն է։
Ընդ որում, հատկանշական է, որ ըստ հաղորդագրության, հայկական կողմն արդեն երեք օր է, ինչ գնդակոծում է ադրբեջանական դիրքերը, սակայն Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը միայն այսօր է որոշում կայացրել խոսել այդ մասին։
Հաղորդագրության մեջ նշվում էր, թե ադրբեջանական դիրքերը գնդակոծվել են նաև Արցախում, Շուշիի ուղղությամբ։ Արցախի Հանրապետությունում խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող ՌԴ զորախմբի հրամանատարությունից ՀՀ պաշտպանության նախարարությանը հայտնել են, որ այդ ուղղությամբ կրակոցներ նույնպես չեն եղել։ Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ զինված ուժերը, նշված օրերին, Ադրբեջանի Հանրապետության ուղղությամբ որևէ կրակոց չի արձակել։
Հայաստանի պաշտպանական գերատեսչությունը վերստին շեշտում է, որ բացարձակ անթույլատրելի են Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքների հանդեպ ադրբեջանական ոտնձգությունները և պահանջում անհապաղ լքել ՀՀ տարածքը, հակառակ պարագայում իրավունք վերապահելով խնդիրը լուծել ցանկացած, այդ թվում նաև ուժի կիրառման տարբերակով», - նշված է ՊՆ հայտարարությունում։

Требуем немедленно покинуть территорию Армения, в противном случае вопрос будет решен любым способом, в том числе путем применения силы – Минобороны Армении
26/05/2021 16:01
Министерство обороны Армении опровергает заявление министерства обороны Азербайджана об обстреле азербайджанских позиций.
Ранее министерство обороны Азербайджана распространило заявление, в котором обвинило Вооруженные силы Армении в обстреле боевых позиций Азербайджана 24-26 мая.
«Очевидно, что это сообщение – жалкая попытка в очередной раз скрыть факты провокаций, осуществленных в последние дни против суверенной территории Республики Армения, и убийства военнослужащего контрактной службы, младшего сержанта Геворка Хуршудяна 25 мая.
Причем примечательно, что согласно этому заявлению, армянская сторона якобы уже третий день обстреливает азербайджанские позиции, однако министерство обороны Азербайджана только сегодня приняло решение сообщить об этом.
В заявлении отмечается, что азербайджанские позиции были обстреляны также в Арцахе, в направлении Шуши. Командование российского миротворческого контингента в Республике Арцах сообщило министерству обороны, что на данном направлении стрельба не зарегистрирована.
Министерство обороны Армении заявляет, что вооруженные силы в указанные дни не производили ни одного выстрела в направлении Азербайджана.
Министерство обороны Армении вновь подчеркивает, что посягательства азербайджанской стороны на суверенную территорию Армении абсолютно недопустимы и требует немедленно покинуть территорию Республики Армения, в противном случае оставляет за собой право решить вопрос любым способом, в том числе путем применения силы», - отмечается в заявлении Минобороны Армении.