Շատ բովանդակալից խոսակցություն եմ ունեցել Ադրբեջանի նախագահի հետ. հուսով եմ՝ ճգնաժամը լուծում կստանա. Իրանի ԱԳ նախարարը՝ Նիկոլ Փաշինյանին
Մենք ցանկանում ենք խաղաղություն հաստատվի այս տարածաշրջանում, վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը, հայտնում են կառավարությունից:
«Միշտ ընդգծել ենք տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության և ճգնաժամերի խաղաղ լուծման մասին, Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը շատ կարևորում է միջազգային իրավունքին հարգանքով վերաբերվելը: Այս շրջանակում վերջին սրացումները լուծելու նպատակով, մեր երկրից երեք այց է իրականացվել Հայաստան: Առաջին այցով ես եմ այցելել, ինձնից հետո մեր հատուկ ներկայացուցիչ-բանագնացն է այցելել Հայաստան և այժմ դարձյալ ես եմ այցելում Հայաստան:
Ցավում եմ, որ այս նոր սրացման հետևանքով զոհ եք ունեցել: Երեկ ես շատ մանրամասն և բովանդակալից խոսակցություն եմ ունեցել Ադրբեջանի նախագահի հետ: Հուսով եմ՝ այսօրվա մեր հանդիպումը, ինչպես նաև իմ հանդիպումը, որ ունեցել եմ իմ հարգարժան գործընկերոջ հետ, կկարողանա նպաստել, որպեսզի այս ճգնաժամը լուծում ստանա», - նշել է Իրանի ԱԳ նախարարը։

У меня состоялся очень содержательный разговор с президентом Азербайджана, надеюсь, кризис будет разрешен – Джавад Зариф
Мы хотим установления мира в этом регионе, заявил глава МИД Ирана Мохаммад Джавад Зариф на встрече с и.о. премьер-министра Армении, сообщает пресс-служба правительства Армении.
«Мы всегда подчеркивали важность неприкосновенности территориальной целостности, суверенитета и мирного урегулирования кризисов. Исламская Республика Иран придает большое значение уважению международного права. В целях урегулирования последней эскалации из нашей страны было совершено три визита в Армению. Я нанес свой первый визит, после меня в Армении побывал наш спецпредставитель, а теперь я снова посещаю Армению.
Мне жаль, что вследствие этой новой эскалации есть жертва. Вчера у меня состоялся очень подробный и содержательный разговор с президентом Азербайджана. Надеюсь, что наша сегодняшняя встреча, как и встреча с моим уважаемым коллегой, поможет разрешить этот кризис», - отметил глава МИД Ирана.