ԵԱՀԿ Միսնկի խմբի համանախագահները կոչ են անում ազատ արձակել բոլոր ռազմագերիներին, վերատեղակայել զորքերը՝ բանակցություններ սկսելու համար
28/05/2021 16:52
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա) և Էնդրյու Շոֆերը (ԱՄՆ) մայիսի 28-ին հայտարարություն են տարածել Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման և Հայաստանի տարածք Ադրբեջանի ներխուժման հետևանքով ստեղծված սահմանային իրավիճակի վերաբերյալ:
«Համանախագահները Ժնևում մայիսի 27-ին և 28-ին խորհրդակցություններ են անցկացրել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի նախագահ Պիտեր Մաուրերի և ՄԱԿ-ի՝ փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատար Ֆիլիպինո Գրանդիի հետ: ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը ևս մասնակցել է հանդիպումներին: Համանախագահներն ի գիտություն են ընդունել մայիսի 27-ին վեց հայ զինվորների գերեվարման տեղեկությունը և կոչ են արել ազատ արձակել բոլոր ռազմագերիներին ու այլ ձերբակալվածներին՝ «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքով:
Համանախագահներն ընդգծում են գերիներին միջազգային հումանիտար իրավունքին համապատասխան վերաբերվելու պարտավորությունը: Նրանք խստորեն հորդորում են կողմերին անհապաղ վերացնել Լեռնային Ղարաբաղ հումանիտար հասանելիության բոլոր սահմանափակումները, ինչպես նաև կոչ անում կողմերին կյանքի կոչել բոլոր հանձնառությունները, որոնք ստանձնել են նոյեմբերի 9-ի հրադադարի հայտարարությամբ:
Համանախագահները մտահոգություն են հայտնում հայ-ադրբեջանական՝ դեմարկացիայի չենթարկված սահմանին գրանցված միջադեպերի առնչությամբ: Անընդունելի է ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառումը՝ սահմանային վեճերը լուծելու հարցում: Կոչ ենք անում երկու կողմերին ձեռնարկել հրատապ քայլեր, այդ թվում և վերատեղակայել զինված ուժերը՝ իրադրության լարվածությունը թուլացնելու և բանակցություններ սկսելու համար՝ սահմանին խաղաղ ճանապարհով սահմանազատում և սահմանագծում իրականացնելու համար: Համանախագահները պատրաստ են աջակցել գործընթացի դյուրացմանը»,- ասվում է համանախագահների հայտարարության մեջ:
Կարևորելով տարածաշրջանի ժողովուրդների կայուն, խաղաղ և բարգավաճ ապագան՝ նրանք հորդորել են կողմերին հնարավոր ամենավաղ ժամկետներում գործել համանախագահների հովանու ներքո:

OSCE Minsk Group co-chairs call for the release of all POWs and other detainees, to relocate troops and begin negotiations
28/05/2021 16:48
The Co-Chairs held consultations with International Committee of the Red Cross (ICRC) President Peter Maurer and UN High Commissioner of Refugees Filippo Grandi in Geneva 27 and 28 May. The Personal Representative of the OSCE Chairperson in Office (PRCiO) Andrzej Kasprzyk also participated in the meetings. The Co-Chairs take note of the reported detention of six Armenian soldiers on May 27 and call for the release of all prisoners of war and other detainees on an all for all basis. The Co-Chairs underscore the obligation to treat detainees in accordance with international humanitarian law. The Co-Chairs strongly urge the sides to lift all restrictions on humanitarian access to Nagorno-Karabakh immediately, and call on the sides to implement in full the commitments they undertook under the November 9 ceasefire declaration.
The Co-Chairs also note with concern several recent reports of incidents on the non-demarcated Armenia-Azerbaijan border. The use or threat of force to resolve border disputes is not acceptable. We call on both sides to take immediate steps, including the relocation of troops, to de-escalate the situation and to begin negotiations to delimitate and demarcate the border peacefully. The Co-Chairs stand ready to assist in facilitating this process.
Having in mind the terms of their OSCE mandate and the aspirations of all the people of the region for a stable, peaceful, and prosperous future, the Co-Chairs again call on the sides to reengage under their auspices at the earliest opportunity.