3753 մարմին անցել է դատաբժշկական փորձաքննություն, 48 փորձանմուշ գտնվում է ԴՆԹ փորձաքննության փուլում. ԱՆ
28/05/2021 14:18
2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից մինչև 2021 թվականի մայիսի 25-ը ներառյալ կատարվել է 3753 զոհված զինծառայողի և քաղաքացիական անձանց մարմինների և մասունքների դատաբժշկական փորձաքննություն, Aysor.am-ի հարցմանն ի պատասխան տեղեկացրել են ՀՀ առողջապահության նախարարությունից։
Մայիսի 25-ի դրությամբ չի հետազոտվել զոհված զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց մարմիններից և մասունքներից վերցված 48 փորձանմուշ, որը ներառված է վերը նշված 3753 թվի մեջ։
Նշենք, որ մայիսի 24-ի դրությամբ Արցախի արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության իրականացված որոնողական աշխատանքերի արդյունքում հայտնաբերված կամ ադրբեջանական կողմից հայկական կողմին փոխանցված աճյունների ընդհանուր թիվը 1557 է:
Հիշեցնենք, որ Ազգային ժողովում փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը հայտարարել էր, թե զոհերի թիվը 4000-ը չի անցնելու։

В Армении проведена судмедэкспертиза  3753 тел, 48 образцов находятся на этапе экспертизы ДНК – Минздрав Армении
28/05/2021 17:50
В Армении проведена судмедэкспертиза 3753 тел, 48 образцов находятся на этапе экспертизы ДНК – Минздрав Армении
С 27 сентября 2020 года по 25 мая 2021 года включительно, проведена судебно-медицинская экспертиза тел и останков 3753 погибших военнослужащих и гражданских лиц, сообщили в ответ на запрос Aysor.am в министерстве здравоохранения Армении.
По состоянию на 25 мая не исследованы 48 образцов, изъятых из тел и останков погибших военнослужащих и гражданских лиц, которые включены в вышеуказанную цифру 3753.
Отметим, что по состоянию на 24 мая, в результате проведенных Государственной службой по чрезвычайным ситуациям Республики Арцах поисковых работ общее число найденных или переданных азербайджанской стороной тел составляет 1557.
Напомним, вице-спикер Тигран Авинян заявил в Национальном Собрании Армении, что число погибших в 44-дневной войне не превысит 4000 тысяч.