3753 մարմին անցել է դատաբժշկական փորձաքննություն, 48 փորձանմուշ գտնվում է ԴՆԹ փորձաքննության փուլում. ԱՆ
28/05/2021 14:18
2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից մինչև 2021 թվականի մայիսի 25-ը ներառյալ կատարվել է 3753 զոհված զինծառայողի և քաղաքացիական անձանց մարմինների և մասունքների դատաբժշկական փորձաքննություն, Aysor.am-ի հարցմանն ի պատասխան տեղեկացրել են ՀՀ առողջապահության նախարարությունից։
Մայիսի 25-ի դրությամբ չի հետազոտվել զոհված զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց մարմիններից և մասունքներից վերցված 48 փորձանմուշ, որը ներառված է վերը նշված 3753 թվի մեջ։
Նշենք, որ մայիսի 24-ի դրությամբ Արցախի արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության իրականացված որոնողական աշխատանքերի արդյունքում հայտնաբերված կամ ադրբեջանական կողմից հայկական կողմին փոխանցված աճյունների ընդհանուր թիվը 1557 է:
Հիշեցնենք, որ Ազգային ժողովում փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը հայտարարել էր, թե զոհերի թիվը 4000-ը չի անցնելու։

Forensic examination of remains of 3,753 killed servicemen and civilians carried out by now: Health Ministry
28/05/2021 14:28
Forensic examination of remains of 3,753 killed servicemen and civilians have been carried out from September 27, 2020 to May 25, 2021 inclusive, Ministry of Health of Armenia informed Aysor.am in response to the inquiry.
As of May 25, 48 samples taken from the remains of killed servicemen and civilians have not been examined yet, [the number was included in the abovementioned 3,753].
As of May 24, total number of remains found as a result of search works of rescuers of Artsakh State Emergency Service and transferred by the Azerbaijani side is 1,557.
Speaking at the NA Armenia’s vice PM Tigran Avinyan stated that the number of victims would not pass 4,000.