Եթե Սանդրուքի և Սև լճի հատվածում մեր սահմանագիծը նպաստավոր չլինի, ռազմավարական առումով երկու կետում վտանգվում է Արցախի հետ այժմ գործող միակ ցամաքային կապը. Իրանագետ
29/05/2021 11:17
Իրանագետ, «Պատիվ ունեմ» դաշինքի անդամ Վարդան Ոսկանյանը Facebook-ում գրառում է արել՝ հրապարակելով քարտեզ․
«Քանի որ, դատելով հնչեցրած «հարցերից», Հայաստանում դեռևս իրեն իշխանություն համարող վարչախմբի պարագլուխը կարծես չի հասկանում թե ի՞նչ կապ ունի Արցախի հետ Հայաստանի Հանրապետության սահմանը Սև լճի, Սանդրուքի (Սադարակ՝ ադրբեջանական աղճատումն է) կամ Վարդենիսի հատվածներում, ակնհայտ է , որ նա, մեղմ ասած, չի պատկերացնում առնվազն Հայաստանի քարտեզը և հաղորդակցության ուղիները։
Եթե Սանդրուքի և Սև լճի (Իշխանասարի) հատվածում մեր սահմանագիծը նպաստավոր չլինի, ապա ռազմավարական առումով երկու կետում վտանգվում է Արցախի հետ այժմ գործող միակ ցամաքային կապը դեպի Քաշաթաղյան միջանցք ձգվող M2 (Երևան-Երասխ-Գորիս-Մեղրի) մայրուղու երկայնքով։
Իսկ Վարդենիսի տարածաշրջանում այդ սահմանագծի նպաստավոր չլինելու դեպքում վտանգվելու է M11 (Մարտունի-Վարդենիս-Արցախի բռնազավթված սահման) մայրուղին, որը թեև այժմ չգործող, սակայն Հայաստանի և Արցախի հանրապետությունները միմյանց կապող ռազմավարական նշանակության երկրորդ ճանապարհն է», - գրել է Ոսկանյանը։

Если граница на участке Сандрука и Черного озера будет неблагоприятной, то в стратегическом плане это поставит под угрозу единственное действующее сейчас наземное сообщение с Арцахом – иранист
29/05/2021 12:51
Иранист, член блока «Честь имею» Вардан Восканян опубликовал запись на своей странице в Facebook, а также карту.
«Поскольку, судя по озвученным «вопросам», главарь все еще считающего себя властью в Армении режима, кажется, не понимает, какое отношение имеет к Арцаху граница Республики Армения на участках Черного озера, Сандрука (Садарак – азербайджанское искажение) или Вардениса, то очевидно, что он, мягко говоря, не представляет как минимум карту Армении и коммуникационные пути.
Если наша граница будет неблагоприятной на участке Сандрука и Черного озера (Ишханасара), то в стратегическом плане это поставит под угрозу в двух точках единственное действующее сейчас наземное сообщение с Арцахом – вдоль ведущей к Кашатагскому коридору трассы М2 (Ереван-Ерасх-Горис-Мегри).
А если граница окажется неблагоприятной в Варденисском районе, под угрозой окажется автомагистраль М11 (Мартуни-Варденис-оккупированная граница Арцаха), которая, хотя и не действует сейчас, но является второй дорогой стратегического значения, связывающей Республику Армения и Республику Арцах», - написал Вардан Осканян.