Լավ փաստաբանը նա է, ով կարողանում է պայքարել դատարանում. Ռոբերտ Քոչարյան (Տեսանյութ)
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հանդիպել է իրավաբան-գիտնականների, փաստաբանների, նախկին իրավապահների հետ:
«Իրավական խնդիրները կարևոր է քննարկել այն մարդկանց հետ, ովքեր մտել են այս պայքարի մեջ։ Նախկինում կարծիք կար, որ լավ փաստաբանը նա է, ով կարողանում է պայմանավորվել դատախազի հետ։ Բայց հետո Հայաստանում ձևավորվեց այն դպրոցը, որտեղ լավ փաստաբանը նա է, ով կարողանում է պայքարել դատարանում», - ասել է ՀՀ երկրորդ նախագահը։
Նա նշել է, որ իր ու մի քանի նախկին պաշտոնյաների նկատմամբ հարուցված, այսպես կոչված՝ մարտի 1-ի քրեական գործի շրջանակում թույլ տված իրավախախտումները շատ են։
«Շատերը նույնիսկ չէի նկատում՝ խախտո՞ւմ է, թե՝ ոչ։ Փաստաբաններս էին ֆիքսում։ Չեմ թաքցնում, մի պահ ինձ մոտ որոշակի հիասթափություն կար իավաբանությունից։ Դատական նիստերի ժամանակ իրարամերժ, բայց մյուս կողմից՝ նույն բանն էին խոսում և՛ դատախազը, և՛ փաստաբանները։ Ինձ համար հայտնագործություն էր սա, ես զարմանում էի, որ սա գիտություն են անվանում։ Սա շատ ճկուն գիտություն է», - ասել է ՀՀ երկրորդ նախագահը։

Хороший адвокат тот, кто может бороться в суде – Роберт Кочарян
Второй президент Армении Роберт Кочарян встретился сегодня с юристами-учеными, адвокатами, бывшими правозащитниками.
«Правовые проблемы важно обсуждать с людьми, которые вступили в эту борьбу. В прошлом бытовало мнение, что хороший адвокат это тот, кто может договориться с прокурором. Но потом в Армении сформировалась та школа, где хороший адвокат – это тот, кто может бороться в суде», - сказал второй президент Армении.
Он отметил, что в рамках так называемого уголовного дела 1 марта, возбужденного против него и нескольких бывших должностных лиц, допускалось много правонарушений.
«Многие даже не замечали, является это нарушением или нет. Это фиксировали мои адвокаты. Не скрываю, в какой-то момент я был разочарован юриспруденцией. Во время судебных заседаний и прокурор, и адвокаты говорили противоречивые вещи, но с другой стороны, одно и то же. Для меня это было открытием, я удивлялся, что это называют наукой. Это очень гибкая наука», - сказал Роберт Кочарян.