Ադրբեջանն աջակցում է Հայաստանի հետ սահմանի դելիմիտացիայի անցկացման առաջարկին, սակայն տարածքային ամբողջականության պահպանմամբ. ԱԳՆ
31/05/2021 17:00
Պաշտոնական Բաքուն աջակցում է միջազգային հանրության կոչերին՝ հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին լարվածության խաղաղ կարգավորման և սահմանի դելիմիտացիայի և դեմարկացիայի իրականացման վերաբերյալ, հայտարարել է Ադրբեջանի մամուլի քարտուղար Լեյլա Աբդուլլաևան:
«Մենք բազմիցս նշել ենք, որ աջակցում ենք սահմանների լարվածության կարգավորմանը բանակցությունների միջոցով, ինչպես նաև աջակցում ենք միջազգային հանրության կոչերին՝ երկու երկրների միջև սահմանի դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի վերաբերյալ: Ինչպես հայտնի է, Ադրբեջանը նաև սատարում է Ադրբեջանի և Հայաստանի սահմանի դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի եռակողմ հանձնաժողով ստեղծելու առաջարկին», - ասվում է Աբդուլլաևայի հայտարարության մեջ:
Միևնույն ժամանակ, նա նշել է, որ սահմանի դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի ժամանակ անհրաժեշտ է հարգել երկու երկրների տարածքային ամբողջականությունը:
«Միայն ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և սահմանների անձեռնմխելիության միջազգային իրավունքի խիստ պահպանման հիման վրա մենք կարող ենք կարգավորել միջպետական հարաբերությունները, սկսել սահմանի դեմարկացիան և դելիմիտացիան և, վերջապես, ամուր հիմք դնել խաղաղ գոյակցության համար», - ընդգծել է նա:

Azerbaijan supports proposal on demarcation of border with Armenia, stresses respect to territorial integrity of countries during the works - Azeri MFA
31/05/2021 16:51
Official Baku supports the calls of the international community on peaceful resolution of the tension on Armenian-Azerbaijani border and implementation of delimitation and demarcation works, Azeri MFA spokesperson Leyla Abdullayeva stated.
“We have many times stated that we support the resolution of the border tension through negotiations, we also support the calls of the international community on demarcation and delimitation of borders between the two countries. As it is known Azerbaijan has also supported the proposal on creating trilateral commission on delimitation and demarcation of the border between Azerbaijan and Armenia,” Abdullayeva said, noting that the demarcation and delimitation works must be carried out with respect to territorial integrity of the two countries.
“Only based on the strict observance of international sovereignty, territorial integrity and inviolability of borders it is possible to normalize the inter-state relations, start delimitation and demarcation of borders and finally, provide solid foundation for peaceful co-existence,” she stressed.