Ադրբեջանն աջակցում է Հայաստանի հետ սահմանի դելիմիտացիայի անցկացման առաջարկին, սակայն տարածքային ամբողջականության պահպանմամբ. ԱԳՆ
31/05/2021 17:00
Պաշտոնական Բաքուն աջակցում է միջազգային հանրության կոչերին՝ հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին լարվածության խաղաղ կարգավորման և սահմանի դելիմիտացիայի և դեմարկացիայի իրականացման վերաբերյալ, հայտարարել է Ադրբեջանի մամուլի քարտուղար Լեյլա Աբդուլլաևան:
«Մենք բազմիցս նշել ենք, որ աջակցում ենք սահմանների լարվածության կարգավորմանը բանակցությունների միջոցով, ինչպես նաև աջակցում ենք միջազգային հանրության կոչերին՝ երկու երկրների միջև սահմանի դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի վերաբերյալ: Ինչպես հայտնի է, Ադրբեջանը նաև սատարում է Ադրբեջանի և Հայաստանի սահմանի դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի եռակողմ հանձնաժողով ստեղծելու առաջարկին», - ասվում է Աբդուլլաևայի հայտարարության մեջ:
Միևնույն ժամանակ, նա նշել է, որ սահմանի դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի ժամանակ անհրաժեշտ է հարգել երկու երկրների տարածքային ամբողջականությունը:
«Միայն ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և սահմանների անձեռնմխելիության միջազգային իրավունքի խիստ պահպանման հիման վրա մենք կարող ենք կարգավորել միջպետական հարաբերությունները, սկսել սահմանի դեմարկացիան և դելիմիտացիան և, վերջապես, ամուր հիմք դնել խաղաղ գոյակցության համար», - ընդգծել է նա:

Азербайджан поддерживает предложение о проведении делимитации границы с Арменией, но с соблюдением территориальной целостности - МИД
31/05/2021 16:41
Официальный Баку поддерживает призывы международного сообщества о мирном разрешении напряженности на армяно-азербайджанской госгранице и проведении делимитации и демаркации границы, заявила пресс-секретарь МИД Азербайджана Лейла Абдуллаева.
«Мы неоднократно заявляли, что поддерживаем урегулирование пограничной напряженности путем переговоров, а также поддерживаем призывы международного сообщества к демаркации и делимитации границы между двумя странами. Как известно, Азербайджан также поддержал предложение о создании трехсторонней комиссии по делимитации и демаркации границы между Азербайджаном и Арменией», - говорится в заявлении Абдуллаевой.
При этом она отметила, что при проведении демаркации и делимитации границы необходимо с уважением относиться к территориальной целостности обеих стран.
«Только на основе строгого соблюдения международного права суверенитета, территориальной целостности и нерушимости границ можно нормализовать межгосударственные отношения, начать демаркацию и делимитацию границы и, наконец, заложить прочную основу для мирного сосуществования», - подчеркнула она.