Դատաբժշկական կենտրոնում չկան փորձաքննություն չանցած մասունքներ. կա 50 մասունք, սակայն դեռ չի հաջողվել ԴՆԹ անջատել. ԱՆ
01/06/2021 12:33
Համաձայն ՀՀ ԱՆ «Դատաբժշկական գիտագործնական կենտրոնի» տվյալների` այս պահին դատաբժշկական կենտրոնում չկան փորձաքննություն չանցած մասունքներ, հայտնում են ՀՀ առողջապահության նախարարությունից։
«Ունենք 50 մասունք, որոնք մի քանի անգամ անցել են փորձաքննություն, բայց դրանցից դեռ չի հաջողվել ԴՆԹ անջատել: Մնացած բոլոր դիերը փորձաքննված են, որոնց մի մասը, այս պահի դրությամբ 149-ը, ծնողների բազայի հետ համընկնում չի ունեցել: Մի մասի տվյալներն էլ նույնականացված են, դրանք փոխանցվել են համապատասխան մարմնին, բայց դեռ հարազատների կողմից չեն վերցվել հուղարկավորելու համար», - նշված է նախարարության տարածած հաղորդագրությունում։
Mediaport տելեգրամյան ալիքը հայտնել էր, որ «Աբովյանի տուբերկուլյոզի հիվանդանոցի դիահերձարանի հատակին այս պահին հարյուրավոր զինվորների մարմիններ են պահվում՝ պոլիէթիլենային տոպրակների մեջ փաթաթած»։
Նախարարի պաշտոնակատար Անահիտ Ավանեսյանն այսօր ներողություն էր խնդրել անհետ կորած զինվորների հարազատներից։

В судебно-медицинском центре нет останков, не прошедших экспертизу – Минздав Армении
Согласно данным ГНКО «Научно-практический центр судебной медицины» Минздрава Армении, на данный момент в судебно-медицинском центре нет останков, не прошедших экспертизу, сообщает министерство здравоохранения Армении.
«Есть 50 останков, которые прошли экспертизу несколько раз, однако пока не удалось выделить ДНК. Все остальные тела прошли экспертизу, часть их, по состоянию на данный момент 149, не совпала с базой данный родственников. Другая часть останков идентифицирована и передана в соответствующий орган, однако родители пока не забрали их для захоронения», - отмечается в сообщении министерства.
Telegram-канал Mediaport сообщил о том, что на полу морга тубдиспансера в Абовяне лежат неопознанные тела сотен солдат, упакованные в полиэтиленовые пакеты.
Поручением Никола Пашиняна, по факту хранения тел и останков погибших военнослужащих в подвальном помещении морга Абовянского тубдиспансера назначено служебное расследование.