«Հրապարակ». Հրաժարական՝ երրորդ փորձից
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Արտգործնախարար Արա Այվազյանը Նիկոլ Փաշինյանի հետ տարաձայնություններ է ունեցել իր պաշտոնավարման սկզբից՝ նոյեմբերի 18-ից։ Լավրովի հետ ասուլիսում Թուրքիայի մասին նրա խոսքից հետո վարչապետից կոշտ դիտողություն է ստացել, թե՝ արտաքին քաղաքականությունը որոշում եմ ես, հակաթուրքական հայտարարությունները չկրկնվեն։ Մայիսի 27-ի հրաժարականից առաջ նա ևս 2 անգամ փորձել է հեռանալ։
Հիմնականում պատճառը վարչապետի չմտածված հայտարարություններն են եղել՝ արտաքին քաղաքականության հետ կապված, առանց ԱԳՆ-ի և նախարարի հետ համաձայնեցնելու։ Տարաձայնություններ են ունեցել, երբ վարչապետը որոշել է իր անգլերենի ուսուցչուհուն՝ Լիլիթ Մակունցին, ուղարկել ԱՄՆ դեսպան։ Ապա ինչ-որ բանից վրդովված՝ Նիկոլ Փաշինյանը հրահանգել է աշխատանքից ազատել ԱԳՆ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը զբաղեցնող Վահագն Մելիքյանին։
Ամեն անգամ, երբ Այվազյանը դիմում է ներկայացրել, նրան ամեն գնով համոզել են հետ վերցնել դիմումը։ Մի անգամ նույնիսկ Տիգրան Ավինյանն ԱԳՆ է այցելել՝ խնդրել-համոզել, որ այսուհետ ամեն ինչ Ձեզ հետ կհամաձայնեցվի։ Այվազյանը Դուշանբեից Երևան է ժամանել հստակ որոշմամբ՝ հրաժարական տալու, բայց նորից համոզել են, որ դա դավաճանություն կլինի երկրի շահերին։ Վերջին կաթիլը լրացրել է հայելային նահանջի և դիտորդներ տեղակայելու մասին հայտարարությունը։
Այդ հայտարարությունից առաջ Փաշինյանը տեղեկացրել է Այվազյանին, նա ԱԽ նիստից առաջ մտել է մոտը և հորդորել նման հայտարարություն չանել՝ դա չի քննարկվել ԱԳ խողովակներով, շահեկան չէ մեզ համար, մենք նման օրակարգ չենք կարող առաջ քաշել։ Փաշինյանն ասել է՝ ես արդեն որոշել եմ։ ԱԽ նիստից հետո նախարարն իր մամուլի խոսնակին հանձնարարել է Ֆեյսբուքում հրապարակել իր հրաժարականի դիմումը, որ վերջակետ դնի իր վեցամսյա տառապանքներին»։

«Грапарак»: Отставка – с третьей попытки
Газета «Грапарак» пишет, что глава МИД Армении Ара Айвазян имел разногласия с Николом Пашиняном с самого начала вступления в должность, с 18 ноября.
«После его высказываний о Турции на пресс-конференции с главой МИД РФ Сергеем Лавровым он получил строгое замечание от премьер-министра, что "внешнюю политику определяю я, чтобы антитурецкие заявления не повторялись больше". До отставки 27 мая глава МИД пытался уйти с поста еще 2 раза.
Причина в основном была в необдуманных заявлениях в связи с внешней политикой, без согласования с МИД и министром. Разногласия возникли, когда премьер-министр решил отправить своего учителя английского языка Лилит Макунц послом в США. Потом, возмутившись чем-то, Никол Пашинян приказал освободить от должности генерального секретаря МИД Ваагна Меликяна.
Каждый раз, когда Айвазян подавал заявление об отставке, его уговаривали отозвать заявление. Однажды даже Тигран Авинян посетил МИД, просил-уговаривал, что после этого все будет согласовываться с Вами. Айвазян приехал из Душанбе с четким решением подать в отставку, но его опять уговорили, что это будет предательством интересов страны. Последней каплей стало заявление о зеркальном отводе войск и размещении международных наблюдателей.
До этого заявления Пашинян проинформировал Айвазяна и он до заседания Совета безопасности зашел к премьеру и призвал не делать такого заявления – это не обсуждалось по каналам МИД, невыгодно для нас, мы не можем выдвигать такую повестку. Пашинян сказал, что он уже решил. После заседания Совета безопасности министр поручил своему пресс-секретарю опубликовать на странице в Facebook его заявление об отставке, чтобы покончить с шестимесячной эпопеей страданий», - пишет газета.