«Փաստ». «Ռազմական դրություն» հայտարարված չէ, սակայն մարդկանց ազատ տեղաշարժը սահմանափակված է անվտանգության նկատառումներով
01/06/2021 09:43
«Փաստ» թերթը գրում է. «Հանգստյան օրերին «Մեր տունը Հայաստանն է» կուսակցության միասնական ցուցակի վարչապետի թեկնածու, ԱԺ անկախ պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանը թիմակիցների հետ այցելել է Գեղարքունիքի մարզի մի շարք համայնքներ:
«Փաստ» թերթի տեղեկություններով, նրանք ականատես են եղել փաստացի «փակ» գյուղերի, երբ «ռազմական դրություն» չի հայտարարված, սակայն մարդկանց ազատ տեղաշարժը սահմանափակված է «անվտանգության նկատառումներով»: Եվ ընդհանրապես, Ուրիխանյանն ականատես է եղել բավականին մտահոգիչ երևույթների և Երևան վերադառնալով՝ «տեղը չի գտնում»:
Մեր աղբյուրները փոխանցում են, որ նա միայն մտերիմ նեղ շրջապատում է անկեղծացել և հավելել է, թե նույնիսկ չգիտի՝ այդ ամենից որքանն է պետք բարձրաձայնել: Մենք զանգահարեցինք Տ. Ուրիխանյանին՝ փորձելով հասկանալ, թե ինչի են իրականում ականատես եղել, ինչ է կատարվում սահմանային բնակավայրերում: «Այո, մենք իսկապես ականատես եղանք, որ անցակետի պես մի բան է տեղադրված մի քանի սահմանամերձ գյուղերի ճանապարհներին, այսինքն՝ սահմանափակվում է քաղաքացիների մուտքն ու ելքն առանց որոշակի հիմնավորման, իսկ սա նշանակում է վտանգի ուղիղ առկայություն»,- ասաց Ուրիխանյանը և նշեց, թե ավելին ասել այս պահին չի ցանկանում»։

«Паст»: «Военное положение» не объявлено, однако свободное передвижение граждан ограничено по соображениям безопасности
01/06/2021 11:14
Кандидат в премьер-министры от единого списка партии «Мой дом – Армения», депутат парламента Тигран Уриханян вместе с членами команды посетил в выходные дни ряд общин Гегаркуникской области, пишет газета «Паст».
По сведениям издания, они стали очевидцами фактически «закрытых» деревень, когда «военное положение» не объявлено, однако свободное передвижение граждан ограничено «по соображениям безопасности». И в целом, Тигран Уриханян стал свидетелем довольно тревожных явлений и после возвращения в Ереван, «не может найти себе места».
«Как передают наши источники, он разоткровенничался в кругу близких и заявил, что даже не знает, сколько из увиденного должно быть озвучено. Мы позвонили Тиграну Уриханяну, пытаясь понять, что он увидел в действительности и что происходит в приграничных населенных пунктах? "Да, мы действительно стали очевидцами того, что на дорогах к нескольким приграничным селам установлено что-то типа пропускных пунктов, то есть, свободное передвижение граждан ограничено с определенным обоснованием, а это значит – наличие прямой угрозы", - сказал Уриханян, отметив, что на данный момент не желает сказать большего», - пишет газета.