ՀՀ պետական պարտքը կազմում է 7 մլրդ 968 մլն ԱՄՆ դոլար. Ատոմ Ջանջուղազյան
Տարվա ընթացքում տնտեսական աճի կանխատեսումները վերանայվել են դեպի ներքև, 2020 թվականի համար կանխատեսվում էր, որ անկումը կլինի 7.9 տոկոս, փաստացի արձանագրվել է 7.6 տոկոս, խորհրդարանում «Բյուջե 2020»-ի քննարկմանն ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարարի պաշտոնակատար Ատոմ Ջանջուղազյանը։
«Անվանական արտահայտությամբ ՀՆԱ-ն կազմել է շուրջ 6 տրիլիոն 184 մլրդ դրամ։ Միջին գնաճը կազմել է 1.2 տոկոս», - ներկայացրեց Ջանջուղազյանը։
Անդրադառնալով պետական պարտքին՝ նախարարի պաշտոնակատարը նշեց, որ 7 մլրդ 968 մլն ԱՄՆ դոլար է կազմել պետական պարտքի մակարդակը.
«Այս թվից 7 մլրդ 509 մլն ԱՄՆ դոլարը կառավարության պարտքն է, իսկ մնացածը՝ Կենտրոնական բանկինը։ Կառավարության պարտքում արտաքին պարտքի մասնաբաժինը կազմել է 5 մլրդ 593 մլն ԱՄՆ դոլար, ներքին պարտքը՝ 1 մլրդ 915 մլն ԱՄՆ դոլար»։

Economic growth forecasts have been reviewed during the year, Armenia’s acting minister of finance Atom Janjughazyan said at the parliament today during the discussion of 2020 budget.
He said the economic decline for 2020 was expected to be 7,9% but factually 7,6% was recorded.
"In nominal terms the GDP amounted to over 6 trillion 184 billion AMD. The average inflation made 1,2%," Janjughazyan said.
Referring to the state debt the acting minister said the state debt level reached 7 billion 968 million USD.
"7 billion 509 million USD from this sum is government’s debt, the rest is the Central Bank’s. in the Government’s debt the external debt part made 5 billion 593 million USD and the inner debt – 1 billion 915 USD," the minister said.