ՀՀ զինված ուժերն Ադրբեջանի սահմանը չեն հատել. ՊՆ-ն պնդում է՝ հակառակորդը հերթական ապատեղեկատվությունն է տարածել
02/06/2021 16:01
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հերթական ապատեղեկատվությունն է տարածել, ըստ որի՝ հունիսի 1-ի երեկոյան 40 հայ զինծառայող հատել է Ադրբեջանի սահմանը, ինչից հետո Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները «ստիպել են նրանց վերադառնալ ելման դիրքեր», հաղորդում են ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից։
«Ակնհայտ է, որ նմանատիպ ապատեղեկատվությունն ադրբեջանական ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը շրջանառության մեջ է դնում ՀՀ զինված ուժերի կողմից հայ-ադրբեջանական սահմանային իրադրությունը սրելու փորձերի վերաբերյալ միջազգային հանրության շրջանում տպավորություն ստեղծելու, և Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից մայիսի 12-ին և 13-ին Հայաստանի Հանրապետության տարածք ներթափանցելու սադրանքը հակակշռելու նպատակով։
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը, ո՛չ հունիսի 1-ին և ո՛չ էլ դրան նախորդող օրերին, Ադրբեջանի Հանրապետության սահմանը չեն հատել, և դրա վերաբերյալ բոլոր պնդումներն այդ երկրի պաշտպանական գերատեսչության կողմից տարածվող ապատեղեկատվություն են, որի ծավալը, վերջին շրջանում, էապես ավելացել է։
Մասնավորապես՝ օրեր առաջ էլ Ադրբեջանի ՊՆ-ն պնդում էր, թե հայկական կողմը կրակ է բացել ինչպես հայ-ադրբեջանական սահմանին, այնպես էլ Շուշիի ուղղությամբ տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի վրա, ինչը հերքվեց, համապատասխանաբար՝ Հայաստանի պաշտպանական գերատեսչության և Արցախի Հանրապետությունում խաղաղապահ առաքելություն իրականացնող ՌԴ զորախմբի հրամանատարության կողմից», - ասված է ՊՆ հայտարարությունում։

Azerbaijani Ministry of Defense spread regular misinformation, according to which in the evening of June 1, 40 Armenian servicemen crossed the Azerbaijani border “forcing the sub-divisions of the Azerbaijani armed forces return them to starting positions,” Armenia’s Ministry of Defense reports.
“Obviously, the military-political leadership of Azerbaijan is circulating suchlike misinformation to create impression among the international community about the attempts of the Armenian armed forces to escalate the situation on the Armenian-Azerbaijani border and to counterbalance the May 12, 13 provocation of the Azerbaijani armed forces and incursion to Armenia’s territory,” Armenia MOD said in a statement.
The ministry reported that the Armed Forces of Armenia have not crossed the Azerbaijani border neither on June 1 nor on previous days and all the allegations about it are simply misinformation spread by the defense agency of that country and the volume of this misinformation has grown significantly recently.
“In particular, days ago Azerbaijani MOD was claiming that the Armenian side allegedly opened fire on the Armenian-Azerbaijani border as well in the direction of Azerbaijani positions in Shushi which was rejected accordingly by Armenia’s MOD and commandership of Russian peacekeeping troop in the Republic of Artsakh,” Armenia MOD said in the statement.