Ադրբեջանում գտնվող հայ ռազմագերիները պետք է շուտափույթ ազատ արձակվեն. Նիդերլանդների ԱԳ նախարար
Խորհրդարանին ուղղված նամակում Նիդերլանդների ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Սիխրիդ Կաախը անդրադառնալով ԵՄ ԱԳ նախարարների խորհրդում ղարաբաղյան հիմնախնդրի վերաբերյալ քննարկումներին, տեղեկացրել է, որ Նիդերլանդները շեշտել են Ադրբեջանում մնացած հայ ռազմագերիների շուտափույթ ազատման կարևորությունը, հայտնում են Նիդերլանդներում ՀՀ դեսպանությունից։
Նիդերլանդները ընդգծում է երկու երկրների միջև սահմանից զորքերի անհապաղ հեռացման և բանակցությունների սեղան վերադարձի կարևորությունը։
«Մայիսի 28-ին նաև Նիդերլանդների նախաձեռնությամբ ԵՄ-ն հանդես եկավ նոր համատեղ հայտարարությամբ, որում խորը մտահոգություն է արտահայտում սահմանային զարգացումների վերաբերյալ և ընդգծում լարվածության թուլացման կարևորությունը։ Կոչ է արվում զորքերի անմիջապես հեռացում սահմանից և նշվում սահմանազատման հարցը բացառապես բանակությունների միջոցով հստակեցնելու անհրաժեշտությունը։ Հայտարարությունն ընդգրկում է նաև հայ ռազմագերիների անհապաղ ազատման կոչն Ադրբեջանին» - շեշտել է ԱԳ նախարարը։

Armenian POWs kept in Azerbaijan must immediately be released: The Netherlands acting FM
In a letter to the Dutch parliament the acting Minister of Foreign Affairs of the Netherlands, Sigrid Kaag referring to the discussions on the Nagorno-Karabakh conflict at the EU Council of Foreign Ministers reported that the Netherlands stressed the importance of the immediate release of the remaining Armenian prisoners of war in Azerbaijan, the Armenian embassy in the Netherlands reports.
The Netherlands emphasizes the importance of the immediate withdrawal of the troops from the border between Armenia and Azerbaijan, and the return to the table of negotiations.
"On May 28, also at the initiative of the Netherlands, the EU issued a new joint statement expressing deep concern over border developments, and emphasizing the importance of easing tension. It calls for the immediate withdrawal of troops from the border, and notes the need to clarify the issue of demarcation exclusively through negotiations. The statement also includes a call to Azerbaijan for the immediate release of Armenian prisoners of war," the acting Foreign Minister of the Netherlands stressed.