Իսրայելական բանակը հայտարարել է Գոլանում սիրիական օբյեկտի վրա հարձակվելու մասին
Իսրայելցի զինվորականները ոչնչացրել են Գոլանի բարձունքներում գտնվող սիրիական բանակի դիտակետը, Twitter-ում հայտնել է ՑԱԽԱԼ-ի ներկայացուցիչ Ավիհայ Էդրին:
«Իսրայելական բանակի ուժերը գրոհել են սիրիական դիտակետը և պայթեցրել այն պայթուցիկ սարքերով: Իսրայելական բանակը չի հանդուրժի Իսրայելի պետության ինքնիշխանությունը ոտնահարելու ցանկացած փորձ և կշարունակի աշխատել իր քաղաքացիների անվտանգությունն ապահովելու ուղղությամբ», - ասված է Էդրիի հայտարարության մեջ:
Իսրայելը գրավել է Գոլանի բարձունքների մեծ մասը 1967 թ.-ին Սիրիայի հետ վեցօրյա պատերազմի ընթացքում: 1981-ին Թել Ավիվը հայտարարել է, որ այս շրջանն իր տարածքի մի մասն է, բայց ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը չի ճանաչել այդ որոշումը:

Израильская армия заявила о штурме сирийского объекта на Голанах
Израильские военные уничтожили наблюдательный пункт сирийской армии на Голанских высотах, сообщил в Twitter представитель ЦАХАЛ Авихай Эдри.
«Силы израильской армии штурмовали сирийский наблюдательный пункт и взорвали его с помощью взрывных устройств. Армия Израиля не потерпит никаких попыток нарушить суверенитет Государства Израиль и продолжит работу по обеспечению безопасности своих граждан», — говорится в заявлении Эдри.
Израиль оккупировал большую часть территории Голанских высот во время шестидневной войны с Сирией в 1967 году. В 1981 году Тель-Авив провозгласил этот регион частью своей территории, однако Совбез ООН не признал это решение.