Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը մեկնել է Սյունիք և Արցախ
Հունիսի 3-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը հոգևորականաց պատվիրակության ուղեկցությամբ հայրապետական այցով մեկնել է Սյունիքի մարզ, որից հետո կուղևորվի Արցախ, տեղեկացնում է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տեղեկատվական համակարգը։
Վեհափառ Հայրապետի հետ Արցախ է մեկնել նաև Հայկական Բարեգործական Ընդհանուր Միության նախագահ տիար Պերճ Սեդրակյանը։
Սյունիք այցի ընթացքում նախատեսվում է Հանրապետական մաղթանքի արարողություն Գորիսի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցում։
Նորին Սրբությունը զինվորական պանթեոնում իր խոնարհումը կբերի և կաղոթի ի սեր հայրենյաց զոհված քաջորդիների հոգիների հանգստության համար։

Catholicos of all Armenians leaves for Syunik and Artsakh
On June 3, His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians and his delegation of clergies, left for a pontifical visit to the Syunik Region, after which he will leave for Artsakh.
Mother See press service reports that Berge Setrakian, President of the Armenian General Benevolent Union, also left for Artsakh with His Holiness.
During the visit to Syunik, a Prayer for the Republic will be offered in the St. Gregory the Illuminator Church in Goris.
His Holiness will pay His tribute in the Military Pantheon and will pray for the peace of the souls of the fallen heroes of the homeland. A visit to Shurnukh community is scheduled for the same day.