Հերոսների դիակները կարտոֆիլի պարկերի նման դիահերձարանից դիահերձարան տեղափոխելու հարցը քննարկելու փոխարեն «Ավտոմոբիլային տրանսպորտի մասին» օրենքն է քննարկվում. Զոհրաբյան
03/06/2021 11:34
Այս դահլիճում մենք վիրտուալ իրականությունից պետք է վերադառնանք ռեալ կյանք և քննարկենք, օրինակ, թե ինչպես եղավ, որ մեր հերոս տղաների դիակները կարտոֆիլի նման պարկերով լցված էին և տեղափոխվում էին դիահերձարանից դիահերձարան, ԱԺ արտահերթ նիստին ամբիոնից հայտարարեց պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը։
«Ես եղել եմ Կոտայքի դիահերձարանում և տեսել եմ այդ զարհուրելի տեսարանը։ Ինչպե՞ս եղավ, որ պատասախանատվության է ենթարկվում ընդամենը սանիտարը և բաժնի պետը, որն, ըստ էության, մեղավոր չէ, որովհետև Կոտայքի դիահերձարանում ընդամենը 10 դիակի տեղ կա։ Հայտարարում են, թե կարող են լինել նաև ադրբեջանցիների դիեր. կարո՞ղ է մի օր էլ հայտարարեք, թե ծնողներից մեկին տվել եք ադրբեջանցու դիակ, հիմա նա ամեն օր խնկարկում է դրա առաջ», - ասաց պատգամավորը։
Զոհրաբյանի խոսքով՝ խորհրդարանում այդ հարցերը պետք է քննարկվեին արտահերթ նիստով, ոչ թե, օրինակ «Ավտոմոբիլային տրանսպորտի մասին» օրենքում փոփոխությունն է քննարկվում։
Ավելի վաղ Mediaport տելեգրամյան ալիքը հայտնել էր, որ «Աբովյանի տուբերկուլյոզի հիվանդանոցի դիահերձարանի հատակին այս պահին հարյուրավոր զինվորների մարմիններ են պահվում՝ պոլիէթիլենային տոպրակների մեջ փաթաթած»։
Աբովյանի դիահերձարանի նկուղային հարկում զինվորների մասունքներն ու դիակները պահելու փաստի առթիվ Նիկոլ Փաշինյանի հանձնարարությամբ նշանակվել է ծառայողական քննություն, հարուցվել է քրեական գործ:

Вместо того чтобы обсудить вопрос перевозки из одного морга в другой тел наших героев как мешков с картофелем, вы обсуждаете поправки в закон «Об автомобильном транспорте» – Наира Зограбян
03/06/2021 13:07
В этом зале нам нужно выйти из виртуальной реальности и вернуться в реальную жизнь, например, обсудить, как получилось, что останки наших героев как мешки с картофелем разбрасывают на полу и перевозят из одного морга в другой, заявила сегодня на внеочередном заседании парламента депутат Наира Зограбян.
«Я была в морге Котайкской области и видела это возмутительное зрелище. Как так получилось, что к ответственности привлекаются всего лишь санитар и заведующий отделом морга, который, по сути, не виновен, потому что в морге Котайка есть всего 10 мест для хранения тел и останков. Заявляют, что среди тел могут быть останки азербайджанцев. Может, однажды заявите, что одному из родителей  передали тело азербайджанца? А он, не зная об этом, окуривал могилу ладаном?» - заявила депутат.
По словам Наиры Зограбян, на внеочередном заседании парламента должны были обсуждаться эти вопросы, а не, к примеру, поправки в закон «Об автомобильном транспорте».
Никол Пашинян поручил провести служебное расследование по факту хранения тел и останков погибших военнослужащих в подвальном помещении морга Абовянского тубдиспансера, возбуждено уголовное дело.