Պենտագոնի ղեկավարն Իսրայելի պաշտպանության նախարարի հետ քննարկել է անվտանգության խնդիրները
ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Լլոյդ Օսթինը և նրա իսրայելցի պաշտոնակից Բենի Գանցը բանակցություններ են վարել, որի ընթացքում քննարկել են Մերձավոր Արևելքի տարածաշրջանում անվտանգության խնդիրների լուծումը և Պաղեստինի և Իսրայելի միջև զինադադարը:
«Պաշտպանության նախարար Լլոյդ Օսթինը հանդիպել է Իսրայելի Պաշտպանության նախարար Բենի Գանցին՝ պաշտպանական համագործակցությունն ամրապնդելու համար՝ ուղղված տարածաշրջանային անվտանգության մի շարք մարտահրավերների, այդ թվում՝ անօդաչու թռչող սարքերի կողմից սպառնալիքներին»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Պենտագոնի ղեկավարն ընդգծել է, որ ամերիկյան վարչակազմը սատարում է մայիսի 21-ին ձեռք բերված հրադադարի մասին համաձայնագրին «ինչպես իսրայելցիների, այնպես էլ պաղեստինցիների անվտանգությունն ապահովելու համար»:
Օսթինը վերահաստատել է Միացյալ Նահանգների շարունակական նվիրվածությունն Իսրայելին պաշտպանելու և բարձրորակ ռազմական գերազանցություն ապահովելու հարցում:

Глава Пентагона обсудил с министром обороны Израиля проблемы безопасности
Министр обороны США Ллойд Остин и его израильский коллега Бени Ганцем провели переговоры, в ходе которых обсудили решение проблем безопасности в Ближневосточном регионе и перемирие между Палестиной и Израилем. Об этом проинформировали в Пентагоне.
«Министр обороны Ллойд Остин встретился с министром обороны Израиля Бени Ганцем, чтобы укрепить сотрудничество в сфере обороны для решения ряда проблем региональной безопасности, включая угрозы, создаваемые беспилотными летательными аппаратами», — говорится в пресс-релизе.
Глава Пентагона подчеркнул, что американская администрация поддерживает достигнутое 21 мая соглашение о перемирии «для обеспечения безопасности как для израильтян, так и для палестинцев».
«Остин подтвердил неизменную приверженность Соединённых Штатов защите Израиля и обеспечению качественного военного превосходства», — отметили в пресс-службе.