Հայաստանում ավելացել է Ռուսաստանի սահմանապահ զորքերի անձնակազմը. ՌԴ դեսպան
Ինչպես տեղեկացրել են դեսպանատան մամուլի ծառայությունից՝ կողմերը քննարկել են Հայաստանի ամենահարավային շրջանում, այդ թվում՝ սահմանամերձ շրջաններում տիրող իրավիճակը:
Դիվանագիտական առաքելության ղեկավարը նշել է, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը դաշնակցային իր պարտավորությունների կատարման շրջանակներում զգալի ներդրում ունի եղբայրական Հայաստանի անվտանգության ապահովման գործում: Մասնավորապես, ավելացել է Ռուսաստանի սահմանապահ զորքերի անձնակազմի քանակը, նրանց գործունեությանն աջակցելու համար հատկացվել են զգալի նյութական, տեխնիկական և ֆինանսական միջոցներ:
Մելիքսեթ Պողոսյանը երախտագիտություն է հայտնել Ռուսաստանի Դաշնությանը և նրա ղեկավարությանը` 2020 թվականի աշնանն արյունահեղությունը դադարեցնելու և հետհակամարտության վերակառուցմանը հետագա անգնահատելի ներդրման համար: Մարզպետը բարձր է գնահատել շրջանում ռուս սահմանապահների ծառայությունը:
Զրույցի ընթացքում քննարկվել են Սյունիքի մարզի և Ռուսաստանի Դաշնության հիմնադիր սուբյեկտների միջև համագործակցության ներկա վիճակն ու ընդլայնումը: Քննարկվել են Սյունիքի սոցիալական և տնտեսական զարգացման արդի խնդիրները: Դեսպանը հավաստիացրել է, որ Ռուսաստանը շարունակելու է աջակցել տարածաշրջանի տնտեսական ներուժի իրացման գործում, այդ թվում` զբոսաշրջության ոլորտում:
Այս համատեքստում Կոպիրկինը նշել է Ռուսաստանի կապիտալի ոլորտում տեսանելի ներկայությունը, ինչպես նաև Ռուսաստանի կողմից ՄԱԿ-ի կառույցների միջոցով իրականացվող ծրագրերի ֆինանսավորումը, որոնք ուղղված են բնակչության տարբեր խմբերի և տնտեսության ամբողջ ճյուղերի աջակցմանը:
Դեսպանը նաև շնորհավորել է մարզպետին «ԱՊՀ երիտասարդական մայրաքաղաք» ծրագրի մեկնարկի կապակցությամբ, որի ընթացքում Կապան քաղաքում ենթադրվում է մի շարք խոշոր միջոցառումների անցկացում:

В Армении увеличен численный состав российских погранвойск – посол России
Посол России в Армении Сергей Копыркин встретился с губернатором Сюникской области Меликсетом Погосяном.
Как сообщает пресс-служба посольства, стороны обсудили положение дел в самом южном регионе Армении, включая ситуацию в его приграничных районах.
Глава дипломатической миссии отметил, что Российская Федерация в рамках выполнения своих союзнических обязательств вносит существенный вклад в обеспечение безопасности братской Армении. В частности, увеличен численный состав российских погранвойск, выделены немалые материально-технические и финансовые ресурсы для обеспечения их деятельности.
Меликсет Погосян выразил благодарность Российской Федерации и ее руководству за прекращение кровопролития осенью 2020 г. и последующий неоценимый вклад в постконфликтное восстановление. Губернатор высоко оценил службу российских пограничников в регионе.
В ходе беседы было рассмотрено текущее состояние и перспективы расширения сотрудничества Сюникской области с субъектами Российской Федерации. Обсуждены актуальные вопросы социально-экономического развития Сюника. Посол заверил, что Россия продолжит содействие реализации экономического потенциала региона, в том числе в туристической сфере.
Копыркин в данном контексте отметил зримое присутствие в области российского капитала, а также финансирование Россией реализуемых по линии структур ООН проектов, направленных на поддержку различных групп населения и целых отраслей экономики.
Посол также поздравил губернатора со стартом проекта «Молодежная столица СНГ» в ходе которого в городе Капан предполагается проведение целого ряда крупных мероприятий.