Կտրուկ ավելացել է երկրից մեկնող և չվերադարձողների թիվը. եթե երկրում ամեն ինչ լավ է, ինչո՞ւ են փախչում. Ռոբերտ Քոչարյան
05/06/2021 09:36
ՀՀ երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Ռոբերտ Քոչարյանը, ՀՅԴ Հայաստանի ԳՄ ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանը և «Վերածնվող Հայաստան» կուսակցության նախագահ Վահե Հակոբյանը հանդիպել են Սևանի թիմակիցների հետ։
Ռոբերտ Քոչարյանի խոսքով՝ վերջին մի քանի ամսվա ընթացքում կտրուկ ավելացել է երկրից մեկնող և չվերադարձողների թիվը․ 4 ամսվա ընթացքում բացասական սալդոն կազմել է 80 հազար մարդ։ Նա նշել է, որ նման ցուցանիշներ Հայաստանում եղել են 90-ականների սկզբին։
«Սա արդեն կոչվում է դեպոպուլյացիա՝ փախուստ։ Եթե երկրում ամեն ինչ լավ է, ինչո՞ւ են փախչում։ Ուրեմն չեն վստահում այս իշխանությանը։ Այս վիճակը փոխելու միակ հնարավորությունն իշխանափոխությունն է», - հայտարարել է «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդը։
Իշխան Սաղաթելյանն էլ նշել է, որ Գեղարքունիքը Հայաստանի այն մարզերից է, որ պատերազմից հետո դարձել է սահմանամերձ և իր վրա զգում է վտանգը, որովհետև թշնամին հասել է Վարդենիսի մատույցներին։
Ինչ վերաբերում է վարչապետի ժամանակավոր պաշտոնակատարի՝ բանավեճի հրավերը չընդունելուն, ասել է․
«Դավաճանի ու կապիտուլյանտի հետ բանավիճելու որևէ թեմա չունենք»։
Վահե Հակոբյանն էլ ընգծել է, որ Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերի բնակիչներն առավել ուժգին են զգում անվտանգության խնդրի լրջությունը։ Նրանք պետք է լինեն ավելի գիտակից և հասկանան, թե որ թիմն է ի վիճակի լուծել նրանց անվտանգության հարցը։

Number of Armenians leaving the country without returning grown sharply in past 4 months – Kocharyan
Armenia’s second president, candidate of Armenia bloc Robert Kocharyan and representative of ARF-D Ishkhan Saghatelyan and leader of Reviving Armenia party Vahe Hakobyan met today with their teammates in Sevan.
Kocharyan said during the recent few months the number of those leaving the country and not returning back has sharply grown. He said during the 4 months the negative balance reached 80 thousand people. He stressed that such index was registered in Armenia in early 90s.
“This is already called de-population – escape. If everything is good in the country, why they [people] flee. It means they do not trust the authorities. The only opportunity to change the situation is the change of power,” Kocharyan said.
Ishkhan Saghatelyan noted that Gegharkunik is the province which has become the bordering province and feels the danger as the enemy has reached Vardenis.
As to not accepting the invitation of debate with Armenia’s acting PM he said they have nothing to talk about with traitor.