«Փաստ». Իշխանությունների շրջանում լուրջ անհանգստություն է առաջացել
«Օրեր առաջ հինգ հանրային գործիչներ՝ իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը, «Քաղաքացիական գիտակցություն» ՀԿ նախագահ Նարեկ Սամսոնյանը, «Մեդիապաշտպան» նախաձեռնության ղեկավար Աղասի Ենոքյանը և փաստաբան Անահիտ Սարգսյանը, ստեղծել են «Ընտրությունների վերահսկման կոմիտե», որը պատրաստվում է առաջիկա արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների նկատմամբ հանրային պատշաճ վերահսկողություն սահմանել՝ ընտրախախտումները և կեղծարարությունները կանխելու նպատակով։
«Փաստ» թերթի տեղեկություններով, չնայած կոմիտեն ստեղծվել է ընդամենը չորս օր առաջ, սակայն արդեն իսկ բազմաթիվ անհատներ, տարբեր մասնագետներ ու գործիչներ արձագանքել են և պատրաստակամություն հայտնել անշահախնդիր և անվարձահատույց աջակցել նախաձեռնությանը։ Մեր աղբյուրների փոխանցմամբ, այս հանգամանքը իշխանությունների շրջանում լուրջ անհանգստություն է առաջացրել։
Թերթին տեղեկություններ են հասել, որ ի հակակշիռ «Ընտրությունների վերահսկման կոմետեի», իշխանությունները ձեռնամուխ են եղել սեփական «վերահսկողական» գործիքակազմ ունենալու գործին և դիմել են արևմտյան ֆինանսավորում ունեցող ՀԿ-ների օգնությանը։ Նրանք պատրաստվում են հնարավորինս շատ մարդկային ռեսուրս գեներացնել այս «կամպանիայի» մեջ, որպեսզի կարողանան իշխանությունների կողմից բոլոր խախտումները լեգիտիմացնել, ընդդիմադիրների նկատմամբ պարբերաբար «շառեր» անել և, որքան հնարավոր է, ստվերել ու սևացնել «Ընտրությունների վերահսկման կոմիտեի» գործունեությունը»։

«Паст»: Власти решили создать свой инструментарий контроля за выборами
Газета «Паст» пишет, что несколько дней назад пять общественных деятелей – правозащитник Рубен Меликян, депутат парламента Наира Зограбян, председатель общественной организации «Общественное самосознание» Нарек Самсонян, руководитель инициативы «Медиа Защитник» Агаси Енокян, адвокат Анаит Саркисян – сформировали «Комитет контроля за выборами», который установит надлежащий общественный контроль за предстоящими парламентскими выборами для предотвращения фальсификаций и избирательных нарушений.
По сведениям издания, несмотря на то, что Комитет создан всего четыре дня, однако уже многочисленные деятели, разные специалисты и деятели выразили готовность бескорыстно и бесплатно содействовать инициативе. Как передают источники издания, это обстоятельство вызвало серьезную обеспокоенность в кругах власти.
«По нашим сведениям, в противовес «Комитету контроля за выборами» власти решили  создать собственный «контрольный» инструментарий и обратились к общественным организациям, которые получают западное финансирование. Они собираются генерировать как можно больше ресурсов в этой кампании, чтобы суметь легитимизировать все нарушения со стороны власти, периодически клеветать и доносить на оппозицию и как можно больше дискредитировать деятельность Комитета контроля за выборами», - пишет газета.