Հետպատերազմյան Արցախի կյանքը բոլոր առումներով գլխիվայր շրջվել է. Տիգրան Աբրահամյան
Հետպատերազմյան Արցախի կյանքը բոլոր առումներով գլխիվայր շրջվել է, այս մասին գրել է «Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանը, որն այս օրերին ԱԱԾ նախկին տնօրեն, «Պատիվ ունեմ» դաշինքի վարչապետի թեկնածու Արթուր Վանեցյանի հետ Արցախում է։
«Արցախում չեմ ճանաչում մի մարդու, ում մոտ շրջապատից, հարազատությունից կորուստ չկա և բնական է, որ կյանքն առաջվանը չի կարող լինել», - նշել է նա։
Աբրահամյանն ընդգծել է՝ Արցախում մարդիկ՝ առանց չափազանցության, կողք կողքի ապրում են իրենց իսկ թշնամու հետ. Թաղավարդ, Կարմիր Շուկա գյուղից մինչև Ստեփանակերտ, Ասկերանից Մարտակերտ կամ Մարտունի քաղաքներ՝ առաջնագիծն անցնում է ադրբեջանցիների հետ անմիջապես հարևանությամբ։
«Այսպես՝ եղած պայմանավորվածությունների ու իրականության մեջ շատ դժվար է լինելու։ Արցախին պետք է վերադարձնել կայուն զարգացման, խաղաղության և անվտանգության փուլը», - գրել է փորձագետը։

Жизнь в послевоенном Арцахе перевернулась с ног на голову – Тигран Абрамян
Жизнь в послевоенном Арцахе во всех смыслах перевернулась с ног на голову, написал на своей странице в Facebook руководитель аналитического центра «Энакет» Тигран Абрамян, который в эти дни вместе с бывшим директором СНБ, кандидатом на пост премьер-министра от блока «Честь имею» Артуром Ванецяном находится в Арцахе.
«Я не знаю такого человека в Арцахе, у которого нет погибших среди родственников, в близком кругу и, естественно, что жизнь не может быть такой как прежде», - отметил Тигран Абрамян.
Тигран Абрамян подчеркнул, что в Арцахе люди, без преувеличения, живут бок о бок со своим врагом – от сел Тагаварда, Кармир Шука и до городов Степанакерт, Аскеран,  Мартакерт или  Мартуни – линия передовой проходит в непосредственном соседстве с азербайджанцами.
«Так, в существующей реальности и таких договоренностях, будет очень сложно. Арцах нужно вернуть на путь стабильного развития, мира и безопасности», - написал эксперт.