Երդվում եմ՝ եթե ես լինեի գերագույն գլխավոր հրամանատար ու այսպիսի վիճակ լիներ, ինձ ուղղակի կգնդակահարեի. Սերժ Սարգսյան (Տեսանյութ)
06/06/2021 23:42
Պատերազմն ինձ համար ամենաատելի բանն է, երբեք չեմ ցանկացել՝ որևէ տեղ ոչ միայն պատերազմ, այլև մարտական գործողություններ լինեն, «Պատիվ ունեմ» դաշինքի համակիրների հետ հանդիպմանն ասել է ՀՀ երրորդ նախագահ, ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
Սարգսյանը միաժամանակ ավելացրել է, որ մարտական գործողություններից սարսափելու արդյունքը լինում է այն, ինչ ունենք.
«Էսօր վեցը վերցրին, վաղը 16-ը կվերցնեն, մյուս օրը՝ 36-ը, հետո ի՞նչ է լինելու։
Եթե ինքն արժանապատվություն ունենար, պետք է ինքնասպան լիներ։ Երդվում եմ՝ եթե ես լինեի գերագույն գլխավոր հրամանատար ու այսպիսի վիճակ լիներ, ինձ ուղղակի կգնդակահարեի։ Ո՞ւմ է պետք այդպիսի կյանքը. 5000 հոգու մահը խղճիդ, էլ չեմ ասում կորոնավիրուսի հետևանքով մահերի մասին, ջախջախված զորք: Ադրբեջանցին ուղղակի քեզ ծաղրում է, 10 կոպեկանոց է դարձնում, ասում է՝ «դու ո՞վ ես, որ ես քեզ հաղթած լինեմ, դու փալասի մեկն ես, ես հաղթել եմ...» ու ազգանուններ է ասում», - նշել է Սարգսյանը:

Клянусь, если бы я был верховным главнокомандующим, и была бы такая ситуация, я бы просто застрелился – Серж Саргсян
07/06/2021 11:27
Война для меня – самая ненавистная вещь в жизни, никогда не хотел, чтобы где-то велись не только войны, но и любые боевые действия, заявил третий президент Армении, председатель Республиканской партии Армении (РПА) Серж Саргсян на встрече с  активом блока «Честь имею» и сторонниками в городе Джермук Вайоцдзорской области.
Серж Саргсян отметил при этом, что когда ужасаешься боевых действий, то в результате получаешь то, что мы имеем.
«Сегодня  взяли в плен 6 человек, завтра 16 возьмут, на следующий день – 36, а потом что?
Если бы у него было хоть немного достоинства, он бы покончил с собой. Клянусь, если бы я был верховным главнокомандующим, и была бы такая ситуация, я бы просто застрелился. Кому нужна такая жизнь? Когда на твоей совести гибель 5000 человек, не говоря уже о 5000 смертях от COVID-19, разгромленное войско. Азербайджанец просто высмеивает тебя, ни во что не ставит, говорит: "кто ты такой, чтобы я тебя побеждал? Ты просто тряпка, я победил…". И при этом называет фамилии», - отметил Серж Саргсян.