Աֆղանստանը պատրաստվում է թալիբների հարձակմանը
Աֆղանստանում զինվորները պատրաստվում են թալիբների հարձակմանը՝ ամերիկյան զորքերի դուրսբերումից հետո, երեքշաբթի հայտնում է The Wall Street Journal-ը:
Ինչպես գրում է թերթը, թալիբները պատրաստվում են հարձակվել Աֆղանստանի խոշոր բնակավայրերի վրա: Զինյալները շրջապատում են ոստիկանության և բանակի դիրքերը և սպասում են, որ ԱՄՆ վերջին զորքերը լքեն երկիրը:
Բացի այդ, մի քանի շաբաթ օդային աջակցության դադարեցմանը զուգընթաց, Աֆղանստանի կառավարական ուժերը կորցնում են իրենց առավելությունը հակամարտությունում: Ոստիկանությունն ընդգծում է, որ առանց ավիացիայի և ծանր զենքի նրանք երկար չեն դիմանա:
Միևնույն ժամանակ, կառավարական ուժերին հաջողվում է հետ գրավել այնպիսի տարածքներ, ինչպիսին է Արղհանդաբը:

Афганистан готовится к атаке талибов
В Афганистане солдаты готовятся к атаке талибов после отвода войск США. Об этом сообщает The Wall Street Journal во вторник, 8 июня.
Как пишет издание, Талибан готовится к наступлению на крупные населенные пункты в Афганистане - боевики окружают позиции полиции и армии и выжидают, когда последние войска США покинут страну.
Кроме того, вместе с прекращением поддержки из воздуха в течение нескольких недель правительственные силы Афганистана теряют преимущество в конфликте. В полиции подчеркнули, что не продержатся долго без авиации и тяжелого вооружения.
В то же время правительственным войскам удается отбить такие районы, как Аргандаб, плодородная долина на западной окраине Кандагара, второго по величине города страны. Также Талибан покинул некоторые районы Аргхандаба в начале апреля после того, как после затяжных интенсивных наземных боев в результате ударов американских военных самолетов потерял своих боевиков.