Գիշերը մեկ այլ լուր լսեցի, և եթե նախարարին ու ԳՇ պետին հաջողվեց դա անել՝ կլինի Տավուշի 7 գյուղի հանձնման ճանապարհը. Պատգամավորը՝ հրամանատարների ծառայությունից ազատման մասին
09/06/2021 19:36
ԱԺ պատգամավոր Սոֆյա Հովսեփյանը ֆեյսբուքյան էջում անդրադարձել է Մեհրաբի և Մեղրիի զորամասերի հրամանատարների ազատման հանգամանքին՝ ընդգծելով, որ լռությունը կարող է անդառնալի հետևանք թողնել։
«Օրեր առաջ տեղեկացա, որ Տավուշի մարզի հրամանատարներից մեկին՝ անփոխարինելի Արտակ Թադևոսյանին, նախարարն ուզում է աշխատանքից ազատել: Ոչ թե տեղափոխել, այլ ազատել։ Փորձեցի հենց տավուշեցիներից պարզել լուրի իսկությունը, բայց բոլոր տեղերից ստացա պատասխան, որ տեղեկատվությունը չի համապատասխանում իրականությանը։
Երեկ արդեն լուրը հաստատվեց, և պարզվում է՝ նախարարը իբր քաղաքական հայացքներ է նկատել և դրանից ելնելով որոշել է ազատել Արտակ Թադևոսյանին և Մեղրու գնդի հրամանատարին՝ Արգամ Գրիգորյան, իսկ ավելի ուշ պարզեցի, որ ծառայողական քննություն է նշանակվել հրամանատարների նկատմամբ, որից հետո հրամանը կլինի։ Թվում է, թե մանրուք է և ոչ մի լուրջ բան չկա այս ամենում, բայց...
Գիշերը մեկ այլ լուր լսեցի, որը հավանական տարբերակ է, և եթե նախարարին ու ԳՇ պետին հաջողվեց դա անել, դա կլինի Տավուշի 7 գյուղի լուռ հանձնման ճանապարհը։
Տեղեկացա, որ նախնական փորձել են Արտակ Թադևոսյանին ազատել, իսկ այնուհետև ողջ հրամկազմին, այդ թվում նաև Գրիգորի Խաչատուրովին, և սա նշանակում է, որ այս քայլը ուղղված Արտակ Թադևոսյանին, ոչ թե քաղաքական ինչ-որ ներգրավվածության հարց է կամ հայացքների, այլ պատրվակ է իրենց սև գործն անելու։
Ուստի, կոչ եմ անում ԳՇ պետին և ՊՆ նախարարին, հեռու մնալ նման քայլից, այլապես սա կլինի համահայկական ընդվզման նախապայման:
Արտակ Թադևոսյանը եզակի հրամանատար է և միակ բանը, որ պետք էր անել, ՊՆ հրավիրելն ու շնորհակալություն հայտնելն էր, եթե դա չեք արել, ուրեմն անելիք չունեք և մեր բանակի մարտունակ վերջին պատառից հեռու մնացեք։
Այս պահին մեղմ եմ արտահայտվում՝ գիտակցելով հարցի զգայունությունը։ Հարգելի՛ տավուշեցիներ, խնդրում եմ լինել զգոն և սատար կանգնենք մեր բանակին», - գրել է պատգամավորը։

Если министру и начальнику ГШ удастся это сделать, то это откроет дорогу для безмолвной сдачи 7 сел Тавуша – депутат об увольнении командиров
09/06/2021 20:07
Депутат парламента Армении Софья Овсепян обратилась к обстоятельству увольнения с военной службы командиров воинских частей увольнения Меграба и Мегри, отметив, что вынуждена коснуться этого важного вопроса, поскольку ее молчание может иметь необратимые последствия.
«На днях я узнала, что министр хочет уволить, не перевести, а уволить одного из командиров Тавушской области – незаменимого Артака Тадевосяна. Попыталась у самих тавушцев выяснить достоверность информации, получила ответ, что информация не соответствует действительности.
Вчера уже информация подтвердилась, и выясняется, что министр якобы усмотрел политические взгляды и, исходя из этого, решил уволить Артака Тадевосяна и командира полка Мегри Аргама Гаспаряна, а позднее я выяснила, что в отношении командира назначено служебное расследование. Может показаться, что это мелочь, и ничего серьезного нет, но…
Ночью услышала другую новость, которая кажется вероятной, и если министру и начальнику ГШ удастся это сделать, то это откроет дорогу для безмолвной сдачи 7 сел Тавуша.
Я узнала, что сначала попытались уволить Артака Тадевосяна, а затем весь командирский состав, в том числе, Георгия Хачатурова, и это значит, что этот шаг в отношении Артака Тадевосяна, является не вопросом какой-то политической симпатии или политических взглядов, а повод сделать свое черное дело.
Посему, призываю начальника ГШ и министра обороны воздержаться от подобного шага, в противном случае это станет предусловием общеармянского бунта.
Артак Тадевосян – исключительный командир, и единственное, что надо было сделать, это пригласить его в Минобороны и поблагодарить, если вы этого не сделали, значит, вам больше нечего делать, держитесь подальше от последних боеспособных обрывков нашей армии.
На данный момент я выражаюсь мягко, осознавая чувствительность вопроса. Уважаемые тавушцы, прошу вас быть бдительными и поддержать нашу армию», - написала Софья Овсепян на своей странице в Facebook.