ԱՀԿ-ն նախազգուշացնում է ապագայում նոր համավարակների ռիսկի մասին
Ցյուրիխի համալսարանի համաճարակաբան, Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) խորհրդական Ռոբերտ Շտեֆենը հիշեցրել է, որ ապագայում նոր համավարակների վտանգ կա, ներառյալ՝ ավելի վաղ անհայտ վիրուսներով հարուցվածները:
«Մենք պետք է սովորենք, որ ապագայում կարող են համավարակներ առաջանալ: Անհրաժեշտ չէ, որ դրանք կրկին հարուցվեն կորոնավիրուսով, ես մտահոգված եմ թռչնագրիպով», - մեջբերում է նրան РИА Новости-ն:
Միևնույն ժամանակ, Շտեֆենը հորդորել է պատրաստ լինել բոլորովին նոր վիրուսների առաջացմանը:
«Կարծում եմ՝ համաճարակաբանները քաջատեղյակ են, որ ապագայում համավարակները կկրկնվեն: Խնդիրն ավելի շատ վերաբերում է քաղաքական գործիչներին: Օրինակ՝ Շվեյցարիայում և այլ երկրներում համավարակի հավանականությանը նախապատրաստվելու պլանները մշակվել էին դեռ 1990-ականներին, բայց դրանք մոռացվել են», - ասել է ԱՀԿ խորհրդականը:

В ВОЗ предупредили о риске новых пандемий в будущем
Эпидемиолог при Цюрихском университете, советник Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Роберт Штеффен напомнил, что существует риск появления в будущем новых пандемий, в том числе вызванных ранее неизвестными вирусами.
«Мы должны усвоить, что пандемии могут произойти в будущем. Необязательно, что они будут снова вызваны коронавирусом, у меня вызывает беспокойство птичий грипп», — цитирует его РИА Новости.
В то же время Штеффен призвал быть готовыми и к появлению совершенно новых вирусов.
«Я считаю, что эпидемиологи прекрасно осведомлены, что пандемии повторятся в будущем. Проблема скорее касается политиков. Например, в Швейцарии и других странах планы по подготовке к возможности пандемии были разработаны ещё в 1990-х, но были забыты или пылились в шкафах», — отметил советник ВОЗ.