«Հիմա էլ ինձ հողերը չտալու մեջ են մեղադրում». Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ Սերժ Սարգսյանի հրապարակած ձայնագրությանը (Տեսանյութ)
10/06/2021 12:20
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը քարոզարշավն այսօր շարունակում է Լոռու մարզում։
Սպիտակ քաղաքում նա անդրադարձավ ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրապարակած ձայնագրությանը։
«Ես ինչքան հետևել եմ արձագանքներին՝ հանրությունը մի փոքր տարակուսած է, նրանք հարց են տալիս, ասում են՝ հիմա չհասկացանք Սարգսյանն ուզում էր վնա՞ս, թե՞ օգուտ տա։ Այն, ինչ հրապարակել է Սերժ Սարգսյանը, լիովին ու ամբողջությամբ հիմնավորում է մեր այն դիրքորոշումները, մեր այն պատմությունը, որը վերջին յոթ ամսվա ընթացքում մենք արել ենք. ինչի՞ մասին է այդ պատմությունը, նրա մասին, որ 2018 թվականի մայիսին Ղարաբաղի հարցի բանակցային գործընթացը ես ժառանգել եմ դեֆորմացված վիճակում ու որն է եղել ամենակարևոր պրոբլեմը, եղել է այն, որ միջնորդները հետագա զարգացումների ու կարգավորման ճանապարհային քարտեզի վերաբերյալ արտահայտել են այն նույն դիրքորոշումը, ինչ արտահայտել է Ադրբեջանը», - ասաց նա։
Փաշինյանը նշեց, թե դա 2018-ին չէ, որ տեղի է ունեցել, այլ տեղի է ունեցել շատ ավելի վաղ։
Նա հայտարարեց, թե ապրիլյան պատերազմով լրջացավ «տարածքներ ոչ մի բանի դիմաց բանաձևը»։
«Եվ մենք 2018-ին բանակցային գործընթացը ժառանգել ենք մի իրավիճակում, երբ որ սեղանի վրա դրված է եղել «տարածքներ ոչ մի բանի դիմաց» բանաձևը, շատ կարևոր է արձանագրել, որ միջնորդները ու միջազգային հանրությունը, որի վրա մենք երկար տարիներ հույս ենք ունեցել, մեր առաջ դրել է խնդիր՝ վերադարձնել տարածքները ոչ մի բանի դիմաց», - ասաց նա։
Փաշինյանի խոսքով՝ 5+2 բանաձև գոյություն չի ունեցել։
«Այդ երկուսը այն պահեստային հատվածն էր, որով այս տարբերակը պետք է ֆորմալ առումով զիջվեր հետագայում այդ լուծումն Ադրբեջանի համար ընդունելի դարձնելու համար», - ասաց նա։
Վարչապետի պաշտոնակատարը հայտարարեց՝ զոհերի արյունը Ռոբերտ Քոչարյանը վաճառել է սեփական իշխանության դիմաց։
«Ղարաբաղ՝ իշխանության դիմաց բանաձևը գործի դրվեց 1998 թվականին», - ասաց նա։
Փաշինյանը նշեց, թե այդ ձայնագրությունը հրապարակում են, մոռանում են պատասխանել մի հարցի՝ «բա ի՞նչ եղավ, որ Դուբայում 5 միլիարդ դոլարով հողերը ծախել է, ի՞նչ եղավ այդ թեման»։

«А сейчас меня обвиняют в том, что не сдал земли» – Никол Пашинян обратился к опубликованной Сержем Саргсяном записи
10/06/2021 15:24
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян проводит сегодня агитационную кампанию в Лорийской области.
В городе Спитак он обратился к опубликованной накануне третьим президентом Армении Сержем Саргсяном записи.
«Насколько я следил за реакцией, общество находится в некотором недоумении. Им задают вопрос, говорят: теперь не поняли, Саргсян хотел навредить или помочь? То, что опубликовал Серж Саргсян, полностью обосновывает наши позиции, ту историю, которая была в течение последних семи месяцев. О чем эта история? О том, что в мае 2018 года я унаследовал процесс по урегулированию карабахского конфликта в деформированном состоянии. И в чем была самая важная проблема? В том, что посредники высказывали о дальнейших развитиях и дорожной карте урегулирования такую же позицию, как Азербайджан», - сказал он.
Пашинян отметил, что это произошло не в 2018 году, а намного раньше.
Он сказал, что Апрельская война привела к тому, что формула «территории взамен ничего» стала более серьезной.
«И мы в 2018 году унаследовали переговорный процесс в том состоянии, когда на столе лежала формула "территории взамен ничего". Очень важно констатировать, что посредники и международное сообщество, на которых мы долгие годы возлагали надежду, поставили перед нами задачу – вернуть территории взамен ничего», - сказал он.
По словам Пашиняна, формулы «5+2» не существовало.
«Эти два тот запасной сегмент, согласно которой этот вариант в формальном смысле должен был быть уступлен, чтобы в дальнейшем это решение стало приемлемым для Азербайджана», - сказал он.
И.о. премьер-министра заявил, что Роберт Кочарян продал кровь жертв за собственную власть.
«Формула – Карабах взамен власти – была задействована в 1988 году», - сказал он.
Пашинян отметил, что когда публикуют эту запись, забывают ответить на вопрос: «А что стало с тем, что продал земли за 5 млрд. долларов в Дубае, что стало с этой темой?».