Հայ 15 գերու վերադարձի գործում որոշիչ դերը պատկանում է Ռուստամ Մուրադովին. «Սպուտնիկ-Արմենիա»
Հայ 15 գերու հայրենիք վերադարձի շուրջ համաձայնության գալու հարցում որոշիչ դերը Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի խաղաղապահ առաքելության հրամանատար Ռուստամ Մուրադովինն է, հայտնել է «Սպուտնիկ-Արմենիայի» աղբյուրը:
Քարվաճառի շրջանում ադրբեջանցի լրագրողների պայթեցումից հետո Բաքուն համառորեն խնդրում էր միջնորդներին՝ օգնելու ձեռք բերել ականապատ տարածքների քարտեզներ: Աղբյուրը նշում է, որ վերջերս գեներալ Մուրադովն ակտիվորեն կապի մեջ է եղել Հայաստանի և Ադրբեջանի զինված ուժերի հրամանատարության հետ:
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն այսօր հայտարարել է Աղդամի շրջանում ականապատ դաշտերի քարտեզի դիմաց հայկական կողմին 15 հայի փոխանցելու մասին:
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը հաստատել է 15 հայ գերու հայրենիք վերադառնալու մասին տեղեկությունները՝ հրապարակելով նրանց լուսանկարը։

Решающая роль в возвращении 15 армянских пленных принадлежит Рустаму Мурадову - Sputnik Армения
Решающая роль в достижении договоренности по возвращению 15 армянских пленных на родину принадлежит командующему российской миротворческой миссией в Карабахе Рустаму Мурадову, сообщил источник Sputnik Армения.
После подрыва азербайджанских журналистов в Кельбаджарском районе, Баку настойчиво просил посредников помочь получить карты заминированных территорий. В последнее время генерал Мурадов активно контактировал с командованием ВС Армении и Азербайджана, отметил источник.
МИД Азербайджана сегодня сообщил о передаче 15 армян армянской стороне в обмен на карту минных полей в Агдамском районе.
И.о. премьера Армении Никол Пашинян подтвердил информацию о возвращении на родину 15 армянских пленных.