Բայդենը շփոթել է Լիբիան և Սիրիան
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը՝ խոսելով Մոսկվայի և Վաշինգտոնի միջև համագործակցության ընդլայնման հնարավոր ուղղությունների մասին, շփոթել է Լիբիան և Սիրիան: Ամերիկայի առաջնորդի շփոթմունքն ընդունել է ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով օգնական Ջեյք Սալիվանը:
Ավելի վաղ G7-ի գագաթնաժողովում Բայդենը Լիբիան անվանել էր այն տարածքներից մեկը, որտեղ հնարավոր է Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի համատեղ աշխատանքը: Ճիշտ է, նա դա արել է մի փոքր տատանվելով, կարծես մոռանալով, թե որ երկիրն է ուզում նշել:
Ինչպես հետո պարզվել է, դա հենց այդպես էր: Լրագրողների հետ ճեպազրույցում Սալիվանը խոստովանել է, որ իրականում դա Սիրիան է:
Նախօրեին Բայդենը հայտարարել է, որ ինքը կարող է շատ հարցերում համագործակցել Ռուսաստանի հետ, «փրկել մարդկանց կյանքը, օրինակ՝ Լիբիայում»:

Байден перепутал Ливию и Сирию
Президент США Джо Байден, говоря о возможных направлениях расширения сотрудничества между Москвой и Вашингтоном, перепутал Ливию и Сирию. Оплошность американского лидера признал помощник президента США по вопросам национальной безопасности Джейк Салливан.
Ранее на саммите G7 Байден назвал Ливию одним из направлений, в которых возможна совместная работа России и США. Правда, сделал он это с небольшой запинкой, будто забыв, о какой стране хотел сказать.
Как впоследствии выяснилось, это было именно так. На брифинге для журналистов Салливан признал, что на самом деле речь шла о Сирии.
Накануне Байден заявил, что может сотрудничать с Россией во многих вопросах, «спасать жизни людей, например, в Ливии». Речь об этом зашла в связи с предстоящим российско-американским саммитом, который пройдет в Женеве 16 июня.