Հայաստանում COVID-19-ի դեմ կատարվել է ավելի քան 55 000 պատվաստում. ԱՆ
Պատվաստումային գործընթացը շարունակվում է: ՀՀ առողջապահության նախարարությունից հայտնում են, որ COVID-19-ի դեմ պատվաստումների մեկնարկից ի վեր հունիսի 13-ի դրությամբ` կատարվել է 55. 557 պատվաստում։
Նախարարությունից նաև հիշեցնում են, որ պատվաստումներն իրականացվում են առողջության առաջնային պահպանման կազմակերպություններում շաբաթվա բոլոր օրերին. շաբաթ և կիրակի սահմանվել են հերթապահություններ՝ ժամը 10։00-16։00-ը:
Նախապես պետք է զանգահարել նախընտրած պոլիկլինիկա` անկախ կցագրումից, և գրանցվել պատվաստման համար: Կարող են պատվաստվել նաև օտարերկրյա քաղաքացիները: Պատվաստումներն անվճար են:
«ԱստրաԶենեկա»-ով և «Կորոնավակ»-ով պատվաստումները կարող են իրականացվել 18 և բարձր տարիքի անձանց շրջանում, ըստ դիմելիության, կամավորության սկզբունքով: Իսկ «Սպուտնիկ-Վի»-ով պատվաստումները նախատեսված են 18 տարեկանից բարձր քրոնիկ հիվանդների, 18-54 տարեկան բուժաշխատողների, սոցիալական խնամքի կենտրոնների բնակիչների և աշխատակիցների համար:

В Армении число вакцинированных от коронавируса достигло 55 557 человек
В Армении продолжается процесс вакцинации. По состоянию на 13 июня, прививки получили 55 тысяч 557 человек, сообщает министерство здравоохранения Армении.
Нужно предварительно позвонить в поликлинику и зарегистрироваться для вакцинации. Вакцинацию могут пройти также иностранные граждане. Вакцинация от COVID-19 бесплатная.
Препаратами «AstraZeneca» и «CoronaVac» могут вакцинироваться лица от 18 лет и старше, по добровольному принципу. Вакцинация препаратом «Спутник V» проводится гражданам старше 18 лет, имеющим хронические заболевания, а также медицинским работникам, сотрудникам и проживающим центров социального ухода от 18 до 54 лет.