«Իրավունք». ԱՄՆ-ի մասնակցությամբ տեղի է ունեցել գործարք, որը Հայաստանի ու Արցախի ազգային անվտանգության համար լուրջ սպառնալիք է. Շահնազարյան
16/06/2021 09:38
«Իրավունք» թերթը գրում է, որ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության նախկին տնօրեն, քաղաքական գործիչ Դավիթ Շահնազարյանի գնահատմամբ՝ ԱՄՆ-ի մասնակցությամբ տեղի է ունեցել գործարք, որը Հայաստանի ու Արցախի ազգային անվտանգության համար լուրջ սպառնալիք է:
«Վրաստանի տարածքով 15 հայ ռազմագերիների վերադարձի դիմաց Հայաստանի իշխանությունները Ադրբեջանին են հանձնել Աղդամի շրջանի ականապատ դաշտերի քարտեզները: Հարցը շատ զգայուն է, վերադարձել են ռազմագերիներ: Ես կարծում եմ՝ շատերը կհիշեն, որ 90-ականներին պատերազմի ժամանակ հայ ռազմագերիները դաշտային հրամանատարների միջոցով վերադառնում էին հայրենիք՝ կոնկրետ գործարքի արդյունքում՝ մենք նրանց վճարում էինք:
Բայց ներեցեք, դրանք ուղղակի փողեր էին, իսկ այս գործարքը (քարտեզների փոխանցումը) ազգային անվտանգության լրջագույն խնդիր է: Միայն Աղդամում կա մինչև 97 հազար ական, և Ադրբեջանն այդ քարտեզների շնորհիվ հնարավորություն է ստանում անհապաղ ռազմականացնել Աղդամի շրջանը», - ասել է նա:

«Иравунк»: Эта сделка с участием США является угрозой для национальной безопасности Армении и Арцаха – Шахназарян
16/06/2021 11:19
Бывший директор Службы национальной безопасности, политический деятель Давид Шахназарян считает, что с участием США состоялась сделка, которая является серьезной угрозой для национальной безопасности Армении и Арцаха.
«За возвращение 15 военнопленных по территории Грузии власти Армении передали Азербайджану карту минных полей Агдамского района. Это очень чувствительный вопрос, вернулись военнопленные. Думаю, многие помнят, что во время войны в 90-х армянские военнопленные возвращались на родину с помощью полевых командиров, в результате конкретной сделки, мы им платили.
Но простите, это были просто деньги, а эта сделка (передача карт) серьезнейшая проблема национальной безопасности. Только в Агдаме есть до 97 тысяч мин и благодаря этим картам Азербайджан получил возможность немедленно военизировать Агдамский район», - сказал он.