Հարությունյանն ու Շոյգուն քննարկել են Սյունիքի և Գեղարքունիքի հայ-ադրբեջանական սահմանային հատվածներում ՀՀ ԶՈՒ հետ համատեղ ռուս սահմանապահների տեղակայման հարցը
17/06/2021 11:21
Հունիսի 16-ին կայացել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Վաղարշակ Հարությունյանի հեռախոսազրույցը ՌԴ պաշտպանության նախարար, բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգույի հետ, հայտնում են ՊՆ-ից:
Ռազմավարական դաշնակից երկու երկրների պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկել են հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրադրության հանգուցալուծման ուղիները։
Վաղարշակ Հարությունյանը նշել է, որ հայկական կողմը հարգանքով է վերաբերում գործընկեր պետությունների և կառույցների՝ խնդիրը խաղաղ կարգավորելու կոչերին՝ հավելելով, որ հայկական կողմի դիրքորոշումն անփոփոխ է. Ադրբեջանի ԶՈՒ ներկայացուցիչները պետք է առանց որևէ նախապայմանի լքեն Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքները։
Վաղարշակ Հարությունյանն ու Սերգեյ Շոյգուն քննարկել են նաև ՀՀ Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերի՝ հայ-ադրբեջանական սահմանային հատվածներում ՀՀ ԶՈՒ հետ համատեղ ռուս սահմանապահների տեղակայման հարցը։
Անդրադարձ է կատարվել Արցախի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի կողմից իրականացվող առաքելության ընթացքին, պաշտպանական ոլորտում հայ-ռուսական համագործակցությանը, ինչպես նաև տարածաշրջանային հիմնախնդիրներին վերաբերող մի շարք հարցերի

Арутюнян и Шойгу обсудили вопрос размещения российских пограничников на участках армяно-азербайджанской границы в Сюнике и Гегаркунике
17/06/2021 12:59
Исполняющий обязанности министра обороны Армении Вагаршак Арутюнян 16 июня провел телефонный разговор с министром обороны России, генералом армии Сергеем Шойгу, сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
Главы оборонных ведомств Армении и РФ обсудили пути урегулирования ситуации на армяно-азербайджанской границе.
Вагаршак Арутюнян отметил, что армянская сторона с уважением относится к призывам структур государств-партнеров урегулировать вопрос мирным путем, добавив, что позиция армянской стороны неизменна. Представители Вооруженных сил Азербайджана должны покинуть суверенные территории Республики Армения без каких-либо предварительных условий.
Вагаршак Арутюнян и Сергей Шойгу обсудили также вопрос размещения российских пограничников на участках армяно-азербайджанской границы в Сюникской и в Гегаркуникской областей Армении.
Стороны обратились также к деятельности миссии миротворческого корпуса Российской Федерации в Республике Арцах, к армяно-российскому сотрудничеству в оборонной сфере, а также ряду вопросов, касающихся региональных проблем.