Կրեմլը գնահատել է Ադրբեջանում ռազմական բազա ստեղծելու Թուրքիայի ծրագրերը
ՆԱՏՕ-ի երկրների ռազմական օբյեկտների տեղակայումը Ռուսաստանի Դաշնության սահմաններին հատուկ ուշադրության և անվտանգության համար միջոցներ ձեռնարկելու առիթ է: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը՝ մեկնաբանելով Անկարայի հայտարարությունը Ադրբեջանում թուրքական ռազմաբազա տեղակայելու հնարավորության մասին:
Ավելի վաղ Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել էր երկու երկրների կողմից ստորագրված Շուշիի համաձայնագրի շրջանակներում Ադրբեջանում թուրքական ռազմաբազա ստեղծելու հնարավորության մասին:
«Դաշինքի անդամ երկրների ռազմական ենթակառուցվածքների տեղակայումը մեր սահմանների մոտ մեր հատուկ ուշադրության, ինչպես նաև մեր անվտանգության և մեր շահերն ապահովելու համար անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկելու պատճառ է», - լրագրողներին ասել է Պեսկովը:

В Кремле оценили планы Турции по созданию военной базы в Азербайджане
Развертывание военных объектов стран НАТО вблизи границ РФ - повод для особого внимания и причина для принятия мер по своей безопасности, заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков, комментируя заявление Анкары о возможности создания турецкой военной базы в Азербайджане.
Ранее президент Турции Тайип Эрдоган заявил о возможности создания турецкой военной базы в Азербайджане в рамках подписанного двумя странами Шушинского соглашения.
«Развертывание военной инфраструктуры стран-членов альянса вблизи наших границ является поводом для нашего особого внимания, а также причиной для наших шагов, необходимых для обеспечения нашей безопасности и наших интересов», - сказал Песков журналистам.