Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունն ու դիվանագիտությունը տոտալ տապալված են. Միջազգանյագետ
Հուսամ՝ շատ շուտով մենք կունենանք ռեալպոլիտիկից բխող պրագմատիկ արտաքին քաղաքականություն, դրա այլընտրանքը վերջնական կործանումն է, ֆեյսբուքյան էջում գրել է միջազգայնագետ Սուրեն Սարգսյանը:
Նա նշել է, որ վերջին երեք տարիներին Հայաստանի իշխանությունները կարողացել են միաժամանակ հարաբերություններ փչացնել բոլոր աշխարհաքաղաքական կենտրոնների և մեզ համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող մայրաքաղաքների հետ: Սարգսյանի խոսքով՝ Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունն ու դիվանագիտությունը տոտալ տապալված են:
«Հայաստանը ինքնաիզոլացվել է միջազգային հանրությունից և միջազգային քաղաքականությունից, պրոֆեսիոնալիզմի բացակայության և անադեկվատ որոշումների կայացման պատճառով: Հայ-ռուսական հարաբերությունները բացարձակապես չեն համապատասխանում ռազմավարական դաշնակիցներին բնորոշ հարաբերություններին: Հայ-ամերիկյան հարաբերությունները գտնվում են պատմականորեն ամենացածր մակարդակի վրա: Միակ օրակարգային հարցը ամերիկյան օգնության տրամադրման հարցն է: Հայ-չինական հարաբերությունները, որոնք մշտապես եղել են երկկողմ հարաբերությունների էտալոն, վերջին երեք տարիների ընթացքում ստացել են անադեկվատ բնույթ: Եվրպական Միության ուղղությամբ որևէ լուրջ քայլեր չեն ձեռնարկվում, չի ձևավորվում ադեկվատ օրակարգ: Ամբողջ օրակարգը պտտվում է բացառապես ԵՄ-ից եկող ֆինանսական աջակցության շուրջ: Լուրջ համագործակցություն չկա ՀԱՊԿ-ի, ՄԱԿ-ի, ՆԱՏՕ-ի և այլ միջազգային կառույցների հետ, որոնց մենք անդամակցում ենք կամ համագործակցում ենք երկկողմ անհատական ծրագրերով», - թվարկել է միջազգայնագետը՝ ավելացնելով, որ մեր վարած քաղաքականությունից ընդհանրապես գլուխ չեն հանում մեր հարևան և բարեկամ Իրանն ու Վրաստանը:
Հրատապ գործել է պետք՝ դառնալու համար կանխատեսելի, ադեկվատ, վստահելի գործընկեր.«Մեր պրագմատիկ՝ այլ ոչ թե չհաշվարկված որոշումները աշխարհի կողմից ընկալելի են լինելու», - գրել է նա:

Внешняя политика и дипломатия Армении потерпели тотальное фиаско – международник
Надеюсь, вскоре мы будем вести прагматичную внешнюю политику, вытекающую из реальной политики: альтернативой этому является окончательное уничтожение, написал на своей странице в Facebook международник Сурен Саркисян.
Он отметил, что за последние три года властям Армении удалось одновременно испортить отношения со всеми геополитическими центрами и имеющими для нас стратегическое значение столицами. По словам Сурена Саркисяна, внешняя политика и дипломатия Армении потерпели тотальное фиаско.
«Армения самоизолировалась от международного сообщества и международной политики из-за отсутствия профессионализма и принятия неадекватных решений. Армяно-российские отношения абсолютно не соответствуют отношениям, которые присущи стратегическим союзникам. Армяно-американские отношения находятся на исторически самом низком уровне. Единственный вопрос повестки – это вопрос предоставления помощи. Армяно-китайские отношения, которые всегда были эталоном двусторонних отношений, в течение последних трех лет стали неадекватными. В направлении Европейского союза не предпринимаются серьезные шаги, не формируется адекватная повестка. Вся повестка крутится исключительно вокруг поступающей из ЕС финансовой помощи. Нет серьезного сотрудничества также с ОДКБ, ООН, НАТО и другими международными структурами, членом которых мы являемся или сотрудничаем с ними в рамках двусторонних индивидуальных программам», - уточнил международник, добавив, что наши соседи – дружественные Иран и Грузия – вообще не могут разобраться в проводимой нами политике.
Нужно предпринять немедленные действия, чтобы стать прогнозируемым, адекватным, надежным партнером. «Мировым сообществом будут восприняты только наши прагматичные, а не непродуманные решения», - написал он.