Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունն ու դիվանագիտությունը տոտալ տապալված են. Միջազգանյագետ
Հուսամ՝ շատ շուտով մենք կունենանք ռեալպոլիտիկից բխող պրագմատիկ արտաքին քաղաքականություն, դրա այլընտրանքը վերջնական կործանումն է, ֆեյսբուքյան էջում գրել է միջազգայնագետ Սուրեն Սարգսյանը:
Նա նշել է, որ վերջին երեք տարիներին Հայաստանի իշխանությունները կարողացել են միաժամանակ հարաբերություններ փչացնել բոլոր աշխարհաքաղաքական կենտրոնների և մեզ համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող մայրաքաղաքների հետ: Սարգսյանի խոսքով՝ Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունն ու դիվանագիտությունը տոտալ տապալված են:
«Հայաստանը ինքնաիզոլացվել է միջազգային հանրությունից և միջազգային քաղաքականությունից, պրոֆեսիոնալիզմի բացակայության և անադեկվատ որոշումների կայացման պատճառով: Հայ-ռուսական հարաբերությունները բացարձակապես չեն համապատասխանում ռազմավարական դաշնակիցներին բնորոշ հարաբերություններին: Հայ-ամերիկյան հարաբերությունները գտնվում են պատմականորեն ամենացածր մակարդակի վրա: Միակ օրակարգային հարցը ամերիկյան օգնության տրամադրման հարցն է: Հայ-չինական հարաբերությունները, որոնք մշտապես եղել են երկկողմ հարաբերությունների էտալոն, վերջին երեք տարիների ընթացքում ստացել են անադեկվատ բնույթ: Եվրպական Միության ուղղությամբ որևէ լուրջ քայլեր չեն ձեռնարկվում, չի ձևավորվում ադեկվատ օրակարգ: Ամբողջ օրակարգը պտտվում է բացառապես ԵՄ-ից եկող ֆինանսական աջակցության շուրջ: Լուրջ համագործակցություն չկա ՀԱՊԿ-ի, ՄԱԿ-ի, ՆԱՏՕ-ի և այլ միջազգային կառույցների հետ, որոնց մենք անդամակցում ենք կամ համագործակցում ենք երկկողմ անհատական ծրագրերով», - թվարկել է միջազգայնագետը՝ ավելացնելով, որ մեր վարած քաղաքականությունից ընդհանրապես գլուխ չեն հանում մեր հարևան և բարեկամ Իրանն ու Վրաստանը:
Հրատապ գործել է պետք՝ դառնալու համար կանխատեսելի, ադեկվատ, վստահելի գործընկեր.«Մեր պրագմատիկ՝ այլ ոչ թե չհաշվարկված որոշումները աշխարհի կողմից ընկալելի են լինելու», - գրել է նա:

I hope very soon we will have pragmatic foreign policy based on realpolitics, international expert Suren Sargsyan wrote on Facebook, adding that the alternative to it is final collapse.
He noted that during the past three years Armenia's authorities managed to simultaneously harm relations with all the geopolitical centers and capitals that are of strategic significance for Armenia.
Sargsyan stressed that Armenia's foreign policy and diplomacy are totally ruined.
"Armenia has self-isolated from the international community and international policy due to lack of professionalism and adoption of inadequate decisions. Armenian-Russian relations absolutely do not correspond to the relations peculiar to strategic allies. Armenian-U.S. relations are on the historically lowest level. The only agenda issue is the provision of U.S. assistance. Armenian-Chinese relations which have always been etalon of bilateral relations have received inadequate nature during the past three years. No serious steps are taken in the direction of the EU, no adequate agenda is being formed. The whole agenda is spinning exclusively around the financial assistance coming from Europe. There is no serious cooperation with the CSTO, UN, NATO and other international structures we are member of or are cooperating with," the expert said, adding that neighbor Iran and Georgia as well do not understand the policy we are carrying out.
"It is necessary to act to become predictable, adequate, reliable partner," he wrote, adding that pragmatic and not unbalanced decisions will be perceived by the world.