«Ժողովուրդ». Ընտրություններից հետո մարդիկ պետք է վերադառնան իրենց բնականոն կյանքին ու սկսեն երկիրը շենացնել
19/06/2021 10:09
«2018թ.-ից Հայաստանը նման է եռացող կաթսայի, երկրորդ համապետական ընտրությունը, Երևանի քաղաքապետի մեկ ընտրություն, կորոնավարակ, պատերազմ, հազարավոր զոհեր ու վիրավորներ, կորցված տարածքներ, տարածաշրջանի մշուշոտ ապագա:
Պետք չէ պայծառատես լինել՝ հասկանալու համար, որ այսպիսի բևեռացված հասարակություն ունենալը ոչ մի լավ տեղ չի տանում, մարդիկ իրար համարում են դավաճաններ, հայհոյանքը դարձել է սովորական բան, ու կան կանխատեսումներ, որ արդեն հունիսի 21-ից հնարավոր է կրքերի թեժացում՝ ընդհուպ մինչև բախումներ: Նույնիսկ ԱՄՆ դեսպանատունը հայտարարություն տարածեց, որով կոչ արեց իր քաղաքացիներին մոտական երկու շաբաթներին զերծ մնալ Հայաստան այցելելուց կամ մասսայական կուտակումների վայրերում զբոսնելուց:
Մեզանից յուրաքանչյուրն ունի տարբեր քաղաքական հայացքներ. ընտրութունները հենց դրա համար են, որ կուտակցված էներգիան պարպվի, մարդիկ վերադառնան բնականոն կյանքին ու սկսեն երկիրը շենացնել։ Մեկ տարի ևս իրարանցում ու ցնցումներ՝ բաց կթողնենք ինքներս մեզ վերգտնելու, նորից ուժեղ ու կազմակերպված պետություն դառնալու շանսը: Միասնականություն մեզ պետք է առավել, քան երբևէ:
Այս օրերին մեզ տեղեկություններ են հասնում, որ ընտրապայքարին մասնակցող մի քանի ուժեր գիտակցում են միասնականության քայլի կարևորությունը ու պատրաստվում են ընտրությունների ավարտից հետո նման կոչերով հանդես գալ, բայց նաև գիտակցում են, որ հետընտրական պրոցեսներն իսկապես կարող են վտանգավոր լինել, և դեռ չեն բարձրաձայնում նման մտադրությունների մասին:
Պատմությունը հետաքրքիր բան է. երբ երկու ուժ երկար ժամանակ իրար դեմ են պայքարում, ապա գալիս ու հաղթում է երրորդ մի ուժ, ուստի թե՛ ապագա հաղթողը, թե՛ ապագա պարտվողը կամ պարտվողները պարտավոր են հանուն մեր երկրի ապագայի հունիսի 21-ից մի կողմ դնել սևեր ու սպիտակներ, դավաճաններ ու հայրենատերեր կործանարար գաղափարախոսություններն ու նայեն առաջ: Մեր հայրենիքը վեր է բոլորիցս, բոլորիս հայացքներից ու այսրոպեական շահերից»։

«Жоховурд»: После выборов люди должны вернуться к нормальной жизни и начать строить страну
С 2018 года Армения похожа на бурлящий котел: общереспубликанские выборы, выборы мэра Еревана, коронавирусная эпидемия, война, тысячи погибших и раненых, потеря территорий, туманное будущее региона, пишет газета «Жаманак».
«Не нужно быть ясновидящим, чтобы понять, что такое поляризованное общество не сулит ничего хорошего, люди считают друг друга предателями, ругань стала обычным явлением и есть прогнозы, что уже 21 июня страсти могут накалится вплоть до столкновений. Даже посольство США распространило заявление, в котором призывает своих граждан в ближайшие две недели воздержаться от поездок в Армению или избегать мест массового скопления людей.
У каждого из нас есть свои политические взгляды: выборы именно для того, чтобы разрядить накопившая энергию, чтобы люди вернулись к нормальной жизни и начали созидать, строить страну. Еще год суматохи и потрясений, и мы упустим шанс снова найти самих себя, иметь сильное и организованное государство. Единство нам нужно как никогда.
В эти дни мы получаем сведения, что несколько  участвующих в предвыборной борьбе сил осознают важность единства и собираются после выборов выступить с таким призывом, но понимают также, что поствыборные процессы могут быть действительно опасными и пока не говорят о таких намерениях.
История – интересная штука: когда две силы длительное время вдут борьбу друг против друга, выигрывает третья сила. Посему и будущий победитель, и будущий проигравший или проигравшие обязаны ради будущего нашей страны после 21 июня отложить в сторону свои губительные идеологии разделения на черных и белых, предателей и патриотов и смотреть в будущее. Наша родины превыше всего, превыше сиюминутных интересов и политических взглядов», - пишет газета.