Ադրբեջանը Հայաստանին առաջարկել է սկսել հարաբերությունների կարգավորում
Ադրբեջանը Հայաստանին առաջարկել է երկու երկրների միջև հարաբերությունները կարգավորել: Այդ մասին ճեպազրույցում հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը:
Նա նշել է, որ Բաքվի դիրքորոշումը հայտնի է և մնում է անփոփոխ, այն մեկ անգամ չէ, որ արտահայտել է հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը:
«Ադրբեջանը, հիմնվելով միջազգային իրավունքի նորմերի և սկզբունքների, տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության և միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անձեռնմխելիության հարգանքի վրա, հարաբերությունների կարգավորման կողմնակից է (Հայաստանի հետ՝ խմբ.), և այդ ուղղությամբ առաջարկ է արվել», - Բայրամովի խոսքը մեջբերում է РИА Новости-ն:
Պաշտոնական Բաքուն կարծում է, որ տարածաշրջանի երկրների փոխադարձ համագործակցությունն այլընտրանք չունի, ավելացրել է նա:

Азербайджан предложил Армении начать нормализацию отношений
Азербайджан сделал Армении предложение по нормализации отношений между двумя странами, сообщил на брифинге глава азербайджанского МИД Джейхун Байрамов.
Он отметил, что позиция Баку известна и остается неизменной, она не раз высказывалась президентом республики Ильхамом Алиевым.
«Азербайджан, основываясь на нормах и принципах международного права, уважении территориальной целостности, суверенитета и нерушимости международно-признанных границ, является сторонником нормализации отношений (с Арменией, – ред.) и в этом направлении сделано предложение», – приводит РИА Новости слова Байрамова.
Официальный Баку считает, что альтернативы взаимному сотрудничеству стран в регионе не существует, добавил он.