Սա երևի հեղափոխության վերջին փամփուշտն էր. Ռոբերտ Քոչարյան
Ընտրությունների արդյունքները, պետք է խոստովանեմ, որ անսպասելի էին մեզ համար, լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց ՀՀ երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի վարչապետի թեկնածու Ռոբերտ Քոչարյանը։
«Կարծում եմ՝ անսպասելի էին նաև շատ-շատերի համար առաջին հերթին նաև այն պատճառով, որ բոլոր հարցումները ցույց էին տալիս այլ պատկեր։ Մենք ենթադրում էինք, որ, այնուամենայնիվ, եղել են զանգվածային խախտումներ, մենք ակնհայտ տեսել ենք վարչական ռեսուրսի կիրառում և այդ պատճառով մենք դիմելու ենք Սահմանադրական դատարան ընտրությունների արդյունքները քննարկելու համար», - ասաց Ռոբերտ Քոչարյանը։
Նա նշեց, թե շտաբների կողմից հավաքագրվում են նյութերը և առաջիկա օրերի ընթացքում կամփոփվեն ու կպատկերացնեն, թե ինչ ծավալի բողոք է լինելու ՍԴ ներկայացնելու համար։
«Համոզված եմ, որ այն մանդատը, որն ստացել է այս իշխանությունը, այս իշխանության նկատմամբ վստահության մանդատ չէ։ Մեր բոլոր հանդիպումները եղել են և ավելի մարդաշատ, քան իշխանության ներկայացուցիչների հանդիպումները, և շատ ավելի հզոր էներգետիկայով, քան իշխանության բոլոր հավաքները։ Իմ տպավորությունն է, որ, այնուամենայնիվ, այստեղ աշխատեց նախկին իշխանությունների վերադարձի գործոնը և այն էապես ուժեղացրեց այն հանգամանքը, որ երեք նախկին նախագահ մասնակցում էին այդ ընտրություններին», - ասաց Ռոբերտ Քոչարյանը։
Նրա խոսքով՝ ուղղակի չկարողացան կոտրել այդ հանգամանքը, քանի որ քարոզարշավը շատ կարճ էր։
«Մարդիկ, այնուամենայնիվ, վերջին պահին մտահոգություն ունենալով այդ տեսանկյունից, կողմնորոշվեցին և քվեարկեցին ներկա իշխանությունների օգտին, սա երևի հեղափոխության վերջին փամփուշտն էր, բայց չեմ կարծում, որ իշխանությունը ճիշտ է գնահատում այս վիճակը, իրենք հաստատ մտածում են, որ սա նոր մանդատ է իրենց համար, բայց սա ավելի շատ հակառակ կողմից եկող մանդատն էր», - ասաց երկրորդ նախագահը։

This is the last bullet of the revolution – Kocharyan on election results
The election results were unexpected for the Armenia bloc, leader of the bloc Robert Kocharyan said at a news conference today.
"I think they were unexpected for many-many others, first of all because public polls showed quite another picture. We supposed that nevertheless massive violations took place, we have definitely saw usage of administrative resources and this is why we will apply to the Constitutional Court to discuss the results of the elections," Kocharyan said.
He said they are gathering materials and will sum up them to present to the CC.
"I am sure the mandate the authorities have received is not the mandate of trust to the authorities. Our gatherings were more overcrowded than the gatherings of the representatives of the authorities and our meetings were more energetic than the ones of the authorities. My impression is that the factor of return of former authorities worked here and the circumstance that the three ex-presidents participated in the elections strengthened this factor," Kocharyan said, adding that they failed to break the factor due to very short agitation campaign.
"The people having some concerns, oriented at the last moment and voted for the incumbent authorities. This is probably the last bullet of the revolution, but I don't think that the authorities assess the situation right. They believe that this is a new mandate for them while it is a mandate more coming from the opposite side," the second president said.