Սա երևի հեղափոխության վերջին փամփուշտն էր. Ռոբերտ Քոչարյան
Ընտրությունների արդյունքները, պետք է խոստովանեմ, որ անսպասելի էին մեզ համար, լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց ՀՀ երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի վարչապետի թեկնածու Ռոբերտ Քոչարյանը։
«Կարծում եմ՝ անսպասելի էին նաև շատ-շատերի համար առաջին հերթին նաև այն պատճառով, որ բոլոր հարցումները ցույց էին տալիս այլ պատկեր։ Մենք ենթադրում էինք, որ, այնուամենայնիվ, եղել են զանգվածային խախտումներ, մենք ակնհայտ տեսել ենք վարչական ռեսուրսի կիրառում և այդ պատճառով մենք դիմելու ենք Սահմանադրական դատարան ընտրությունների արդյունքները քննարկելու համար», - ասաց Ռոբերտ Քոչարյանը։
Նա նշեց, թե շտաբների կողմից հավաքագրվում են նյութերը և առաջիկա օրերի ընթացքում կամփոփվեն ու կպատկերացնեն, թե ինչ ծավալի բողոք է լինելու ՍԴ ներկայացնելու համար։
«Համոզված եմ, որ այն մանդատը, որն ստացել է այս իշխանությունը, այս իշխանության նկատմամբ վստահության մանդատ չէ։ Մեր բոլոր հանդիպումները եղել են և ավելի մարդաշատ, քան իշխանության ներկայացուցիչների հանդիպումները, և շատ ավելի հզոր էներգետիկայով, քան իշխանության բոլոր հավաքները։ Իմ տպավորությունն է, որ, այնուամենայնիվ, այստեղ աշխատեց նախկին իշխանությունների վերադարձի գործոնը և այն էապես ուժեղացրեց այն հանգամանքը, որ երեք նախկին նախագահ մասնակցում էին այդ ընտրություններին», - ասաց Ռոբերտ Քոչարյանը։
Նրա խոսքով՝ ուղղակի չկարողացան կոտրել այդ հանգամանքը, քանի որ քարոզարշավը շատ կարճ էր։
«Մարդիկ, այնուամենայնիվ, վերջին պահին մտահոգություն ունենալով այդ տեսանկյունից, կողմնորոշվեցին և քվեարկեցին ներկա իշխանությունների օգտին, սա երևի հեղափոխության վերջին փամփուշտն էր, բայց չեմ կարծում, որ իշխանությունը ճիշտ է գնահատում այս վիճակը, իրենք հաստատ մտածում են, որ սա նոր մանդատ է իրենց համար, բայց սա ավելի շատ հակառակ կողմից եկող մանդատն էր», - ասաց երկրորդ նախագահը։

Это была последняя пуля революции – Роберт Кочарян
Должен признаться, что результаты выборов для нас были неожиданными, заявил сегодня на пресс-конференции второй президент Армении, кандидат на пост премьер-министра от блока «Армения» Роберт Кочарян.
«Думаю, что были неожиданными также для многих и в первую очередь по той причине, что все соцопросы показывали другую картину. Были массовые нарушения выборов, применение административного ресурса со стороны действующих властей. Поэтому в течение нескольких дней мы обратимся в Конституционный суд, чтобы оспорить результаты выборов», - сказал Роберт Кочарян.
Он отметил, что штабы заняты сбором материала и в ближайшие дни будут обобщены все данные, чтобы составить представление об объеме жалобы в КС.
«Уверен, что тот мандат, который получила эта власть, не является мандатом доверия к этой власти. Все наши встречи были более многолюдными, чем встречи представителей власти, проходили с более сильной энергетикой. У меня создалось впечатление, что здесь, тем не менее, сыграл роль фактор возвращения прежней власти, который был существенно усилен обстоятельством участия в этих выборах трех бывших президентов», - сказал Роберт Кочарян.
По его словам, это обстоятельство не было сломлено, поскольку предвыборная кампания была очень короткой.
«С этой точки зрения, люди, наверное, в последний момент определились и проголосовали за власть. Наверное, это была последняя пуля революции. Однако не считаю, что власть правильно оценивает эту ситуацию. Они видимо думают, что это новый мандат для них, но этот мандат перешел к ним с противоположной стороны», - сказал второй президент Армении.