Ռուս խաղաղապահներն ապահովում են Լեռնային Ղարաբաղում ենթակառուցվածքների վերականգնման աշխատանքների անվտանգությունը
Մարտակերտի շրջանում ռուս խաղաղապահների անվտանգությունն ապահովմանը զուգահեռ աշխատանքներ են տարվում կապի աշտարակները վերականգնելու ուղղությամբ:
«Նոր աշտարակը մեզ հնարավորություն է տալիս երեք բնակավայրեր ապահովել բջջային կապով և ինտերնետով: Մեր անվտանգությունն ապահովում են Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ ուժերը», - ասել է շինարարական կազմակերպության ներկայացուցիչ Դավիթ Առուստամյանը:
Բջջային աշտարակներից բացի, կտեղադրվեն սարքավորումներ՝ անլար լայնաշերտ ցանց ստեղծելու համար, ինչը կբարձրացնի շարժունակությունը, տեղեկատվության փոխանակման արագությունը և կբարելավի հաղորդակցությունը:
Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում ռազմական գործողությունների ընթացքում որոշ աշտարակներ վնասվել են, այդ պատճառով բջջային կապը շատ բնակավայրերում բացակայում էր և մինչ այժմ անկայուն է:

Российские миротворцы обеспечивают безопасность восстановительных работ инфраструктуры в Нагорном Карабахе
25/06/2021 12:25
В Мартакертском районе при обеспечении безопасности российских миротворцев ведутся работы по восстановлению вышек сотовой связи.
«Новая вышка дает нам возможность обеспечить сотовой связью и интернетом три населенные пункта. Нашу безопасность обеспечивают миротворческие силы Российской Федерации» - сказал представитель строительной организации Давид Арустамян.
Помимо вышек сотовой связи, будет установлено оборудование для создания беспроводной широкополосной сети, которая позволит повысить мобильность, скорость обмена информацией и улучшить коммуникацию.
За время боевых действий на территории Нагорного Карабаха часть вышек были повреждены, из-за этого во многих населенных пунктах сотовая связь отсутствовала и до сих пор остается нестабильной.