Ադրբեջանական կողմը, սպառնալով կրակել միջազգային լրագրողի վրա, նպատակ է ունեցել խոչընդոտել նրա կողմից ՀՀ տարածք ադրբեջանական ապօրինի ներխուժումը հաստատող փաստերի տարածումը. ՄԻՊ
Այսօր ահազանգով ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին է դիմել միջազգային լրատվամիջոցի լրագրող և հայտնել, որ ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Վերին Շորժա գյուղի հարևանությամբ՝ դեպի ՀՀ պետական սահմանն ընկած հատվածում, ադրբեջանական զինված ուժերի ծառայողները հրազենով, այդ թվում՝ դիպուկահարի կողմից, սպառնացել են սպանել իրեն, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը:
«Ահազանգի հիման վրա պարզվել է, որ միջադեպը տեղի է ունեցել 2021թ. հունիսի 15-ին, երբ միջազգային լրագրողը մեկ այլ լրագրողի հետ լուսաբանման և լրագրողական այլ աշխատանքներ է իրականացրել Հայաստանի պետական սահմանից 2 կիլոմետր հեռավորության վրա՝ դեպի երկրի ներսն ընկած տարածքում. կոնկրետ այն վայրում, որտեղ մոտ 600 մետրի տարբերությամբ տեղակայված են հայկական ու ադրբեջանական զինված ուժերը։ Այսինքն՝ խոսքը վերաբերում է ՀՀ տարածքում կատարված միջադեպին, իսկ ինքը լրագրողը գտնվել է ադրբեջանական դիրքերից մոտ 100 մետր հեռավորության վրա:
Լրագրողը մասնագիտական աշխատանք իրականացնելու պահին նկատել է, որ ադրբեջանական զինված ուժերի ծառայողները ագրեսիվ պահվածք են ցուցաբերում, լսել է գոռգոռոցներ, այնուհետև նկատել է, որ նրանք լիցքավորում են իրենց զենքերը և պահում իր ուղղությամբ՝ սպառնալով կրակել։
Չհասցնելով արձագանքել՝ նկատել է, որ ևս մեկ ադրբեջանական զինված ծառայող սկսել է ավելի ագրեսիվ ու անկանոն վարքագիծ ցուցաբերել և իր վրա է պահել դիպուկահար հրազեն ու սպառնացել է սպանել դիմահար կրակոցով։
Անկանխատեսելի հետևանքներից խուսափելու նպատակով միջազգային լրագրողը դադարեցրել է աշխատանքը։
Միջազգային լրատվամիջոցի լրագրողը տեղեկացրել է, որ իրենք ունեցել են ադրբեջանական զինված ուժերի համար տեսանելի տարբերանշան, որ իրենք մամուլի ներկայացուցիչ են և պահպանել են լրագրողական աշխատանքի բոլոր կանոնները: Ընդ որում, Մարդու իրավունքների պաշտպանը պարզել է, որ լրագրողն ունի կոնֆլիկտային և հետկոնֆլիկտային գոտիներում մասնագիտական աշխատանքի մեծ փորձ:
Ակնհայտ է, որ ադրբեջանական զինված ծառայողների համար պարզ է եղել, որ իրենք սպառնում են սպանել մասնագիտական աշխատանք կատարող լրագրողի:
Ադրբեջանական զինված ուժերի ծառայողներն այդ կերպ ակնհայտ նպատակ են ունեցել խոչընդոտել միջազգային լրագրողի աշխատանքը և կանխել նրա կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ադրբեջանական ապօրինի ներխուժումը հաստատող փաստերի տարածումը։
Միջադեպի առնչությամբ լրագրողը դիմել է «Լրագրողներ առանց սահմանների» միջազգային կազմակերպությանը, որն արդեն հրապարակում է արել այս փաստի մասին:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը բազմիցս է նշել, որ ՀՀ Գեղարքունիքի և Սյունիքի մարզերի գյուղերի անմիջական հարևանությամբ, Սյունիքի մարզի համայնքների միջև ճանապարհներին, իսկ մայիսի 12-ից նաև ՀՀ ինքնիշխան տարածքում ադրբեջանական զինված ծառայողների ակնհայտ ապօրինի ներկայությունը, նրանց բացահայտ հանցավոր արարքները կոպտորեն խախտել են ՀՀ սահմանային գյուղերի բնակիչների իրավունքները, լրջորեն վտանգել են նրանց կյանքն ու առողջությունը, ամբողջությամբ խաթարել մարդկանց բնականոն կյանքը:
Ադրբեջանական զինծառայողների անօրինական արարքներից մարդկանց պաշտպանելու համար Ադրբեջանի հետ սահմանային բոլոր հատվածներով պետք է ստեղծվի անվտանգության գոտի:
Այս կոնկրետ միջադեպի հետ կապված՝ միջազգային լրագրողի անձնական պաշտպանության անհրաժեշտությունից ելնելով՝ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը նրա վերաբերյալ տվյալներ չի հրապարակում, բայց դրանք Պաշտպանին ահազանգ ներկայացրած միջազգային լրագրողի հետ համատեղ քննարկմամբ կներկայացվեն միջազգային համապատասխան մարմիններին», - գրել է Թաթոյանը:

The Azerbaijani armed servicemen threatened to kill an international reporter in the immediate vicinity of the Verin Shorzha village. The reporter has applied to Armenia Human Rights Defender.
Today, an international media reporter addressed the RA Human Rights Defender informing that the servicemen of the Azerbaijani armed forces threatened to kill him with a weapon, including by a sniper, near the village of Verin Shorzha near the RA Gegharkunik region, at the sector toward the RA state border, Armenia's Human Rights Defender Arman Tatoyan wrote about this on Facebook.
"Based on the report, it was found out that the incident took place on June 15 2021, when the international reporter, toghether with another reporter, were carrying out coverage and other journalistic work at a distance of 2 kilometers from the state border of Armenia - toward the interior territory of the country - in particular, in the place where the Armenian and Azerbaijani armed forces are deployed about 600 meters apart. That is to say, it is about an incident that occurred in the RA territory, while the reporter himself was about 100 meters away from the Azerbaijani positions," the Ombudsman said.
While carrying out his professional work, the reporter noticed that the servicemen of the Azerbaijani armed forces were behaving aggressively, heard shouts, and then noticed that they were loading their weapons and holding them in his direction threatening to shoot.
Not having time to respond, he noticed that another Azerbaijani armed serviceman started behaving more aggressively and irregularly, holding a sniper rifle at him and threatening to kill with a shot in the face.
The international reporter stopped working to avoid unpredictable consequences.
The reporter of the international media informed that they had a visible emblem for the Azerbaijani armed forces, that they were are representatives of the press and had observed all the rules of journalistic work. At the same time, the Human Rights Defender found out that the reporter has extensive experience in professional work in conflict and post-conflict zones.
It is obvious that it was clear to the Azerbaijani armed forces that they threaten to kill a reporter doing professional work.
In this way, the servicemen of the Azerbaijani armed forces obviously aimed to hinder the work of the international reporter and prevent him from spreading the facts confirming the illegal Azerbaijani incursion of the sovereign territory of Armenia.
The reporter has applied to Reporters Without Borders international organization in regard of the incident, which has already made a publication on this fact.
The Human Rights Defender has stated many times that the obviously illegal presence of the Azerbaijani armed servicemen, their openly criminal acts in the immediate vicinity of the villages of RA Gegharkunik and Syunik Provinces, on the roads between the communities of Syunik Province, and since May 12, also in the RA sovereign territory, have grossly violated the rights of the residents of the RA border villages, seriously endangered their lives and health, completely disrupted the normal life of the people.
Tatoyan stressed the that a security zone should be established along all sections of the border with Azerbaijan to protect people from the illegal actions of Azerbaijani servicemen.
"Due to the need for personal protection of the international reporter in connection with this particular incident, the RA Human Rights Defender does not publish information about him, but they will be presented to the relevant international bodies in a joint discussion with the international reporter who presented the report the Defender," Armenia's Ombudsman added.