Ադրբեջանական կողմը, սպառնալով կրակել միջազգային լրագրողի վրա, նպատակ է ունեցել խոչընդոտել նրա կողմից ՀՀ տարածք ադրբեջանական ապօրինի ներխուժումը հաստատող փաստերի տարածումը. ՄԻՊ
Այսօր ահազանգով ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին է դիմել միջազգային լրատվամիջոցի լրագրող և հայտնել, որ ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Վերին Շորժա գյուղի հարևանությամբ՝ դեպի ՀՀ պետական սահմանն ընկած հատվածում, ադրբեջանական զինված ուժերի ծառայողները հրազենով, այդ թվում՝ դիպուկահարի կողմից, սպառնացել են սպանել իրեն, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը:
«Ահազանգի հիման վրա պարզվել է, որ միջադեպը տեղի է ունեցել 2021թ. հունիսի 15-ին, երբ միջազգային լրագրողը մեկ այլ լրագրողի հետ լուսաբանման և լրագրողական այլ աշխատանքներ է իրականացրել Հայաստանի պետական սահմանից 2 կիլոմետր հեռավորության վրա՝ դեպի երկրի ներսն ընկած տարածքում. կոնկրետ այն վայրում, որտեղ մոտ 600 մետրի տարբերությամբ տեղակայված են հայկական ու ադրբեջանական զինված ուժերը։ Այսինքն՝ խոսքը վերաբերում է ՀՀ տարածքում կատարված միջադեպին, իսկ ինքը լրագրողը գտնվել է ադրբեջանական դիրքերից մոտ 100 մետր հեռավորության վրա:
Լրագրողը մասնագիտական աշխատանք իրականացնելու պահին նկատել է, որ ադրբեջանական զինված ուժերի ծառայողները ագրեսիվ պահվածք են ցուցաբերում, լսել է գոռգոռոցներ, այնուհետև նկատել է, որ նրանք լիցքավորում են իրենց զենքերը և պահում իր ուղղությամբ՝ սպառնալով կրակել։
Չհասցնելով արձագանքել՝ նկատել է, որ ևս մեկ ադրբեջանական զինված ծառայող սկսել է ավելի ագրեսիվ ու անկանոն վարքագիծ ցուցաբերել և իր վրա է պահել դիպուկահար հրազեն ու սպառնացել է սպանել դիմահար կրակոցով։
Անկանխատեսելի հետևանքներից խուսափելու նպատակով միջազգային լրագրողը դադարեցրել է աշխատանքը։
Միջազգային լրատվամիջոցի լրագրողը տեղեկացրել է, որ իրենք ունեցել են ադրբեջանական զինված ուժերի համար տեսանելի տարբերանշան, որ իրենք մամուլի ներկայացուցիչ են և պահպանել են լրագրողական աշխատանքի բոլոր կանոնները: Ընդ որում, Մարդու իրավունքների պաշտպանը պարզել է, որ լրագրողն ունի կոնֆլիկտային և հետկոնֆլիկտային գոտիներում մասնագիտական աշխատանքի մեծ փորձ:
Ակնհայտ է, որ ադրբեջանական զինված ծառայողների համար պարզ է եղել, որ իրենք սպառնում են սպանել մասնագիտական աշխատանք կատարող լրագրողի:
Ադրբեջանական զինված ուժերի ծառայողներն այդ կերպ ակնհայտ նպատակ են ունեցել խոչընդոտել միջազգային լրագրողի աշխատանքը և կանխել նրա կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ադրբեջանական ապօրինի ներխուժումը հաստատող փաստերի տարածումը։
Միջադեպի առնչությամբ լրագրողը դիմել է «Լրագրողներ առանց սահմանների» միջազգային կազմակերպությանը, որն արդեն հրապարակում է արել այս փաստի մասին:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը բազմիցս է նշել, որ ՀՀ Գեղարքունիքի և Սյունիքի մարզերի գյուղերի անմիջական հարևանությամբ, Սյունիքի մարզի համայնքների միջև ճանապարհներին, իսկ մայիսի 12-ից նաև ՀՀ ինքնիշխան տարածքում ադրբեջանական զինված ծառայողների ակնհայտ ապօրինի ներկայությունը, նրանց բացահայտ հանցավոր արարքները կոպտորեն խախտել են ՀՀ սահմանային գյուղերի բնակիչների իրավունքները, լրջորեն վտանգել են նրանց կյանքն ու առողջությունը, ամբողջությամբ խաթարել մարդկանց բնականոն կյանքը:
Ադրբեջանական զինծառայողների անօրինական արարքներից մարդկանց պաշտպանելու համար Ադրբեջանի հետ սահմանային բոլոր հատվածներով պետք է ստեղծվի անվտանգության գոտի:
Այս կոնկրետ միջադեպի հետ կապված՝ միջազգային լրագրողի անձնական պաշտպանության անհրաժեշտությունից ելնելով՝ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը նրա վերաբերյալ տվյալներ չի հրապարակում, բայց դրանք Պաշտպանին ահազանգ ներկայացրած միջազգային լրագրողի հետ համատեղ քննարկմամբ կներկայացվեն միջազգային համապատասխան մարմիններին», - գրել է Թաթոյանը:

Азербайджанские военные, угрожая убить журналиста-международника, преследуют цель препятствовать распространению фактов незаконного вторжения Азербайджана на территорию Армении – омбудсмен
26/06/2021 13:26
Журналист международного СМИ сегодня обратился к омбудсмену Армении с сообщением о том, что по соседству с селом Верин Шоржа Гегаркуникской области Армении, на участке государственной границы Армении, военнослужащие ВС Азербайджана угрожали убить его из огнестрельного оружия, в том числе выстрелом снайпера, написал на своей странице в Facebook Защитник прав человека Армении Арман Татоян.
«На основании поступившего сообщения выяснилось, что инцидент произошел 15 июня 2021 года, когда журналист вместе со своим коллегой освещали ситуацию и проводили другую журналистскую работу в 2 км от государственной границы Армении – конкретно в том месте, где на расстоянии примерно 600 метров друг от друга размещены вооруженные силы Армении и Азербайджана. То есть, речь идет об инциденте, произошедшем на территории Республики Армения, а сам журналист находился примерно в 100 метрах от азербайджанских позиций.
Выполняя свою профессиональную работу, журналист заметил агрессивное поведение военнослужащих азербайджанских вооруженных сил, услышал крики, а затем заметил, что они заряжают свое оружие и направляют в его сторону, угрожая выстрелить.
Не успев отреагировать, он заметил, что и другой азербайджанский военнослужащий стал вести себя агрессивно, держа в руках снайперскую винтовку и угрожая убить выстрелом в упор.
Иностранный журналист был вынужден прекратить работу, чтобы избежать непредсказуемых последствий.
Он сообщил, что у них был видимый для азербайджанских военных бейдж с надписью "Пресса",  они соблюдали все правила журналистской деятельности, предусмотренные для подобных ситуаций. Причем, омбудсмен выяснил, что у журналиста богатый опыт журналистской деятельности в конфликтных и постконфликтных зонах.
Очевидно, что азербайджанские военнослужащие прекрасно понимали, что угрожают убить журналиста, выполняющего свою профессиональную деятельность.
Военнослужащие Азербайджана тем самым очевидно преследовали цель помешать работе иностранного журналиста, предотвратить распространение фактов, подтверждающих незаконное вторжение Азербайджана на суверенную территорию Армении.
Журналист обратился в международную организацию «Репортеры без границ», которая уже сделала публикацию в связи с этим фактом.
Защитник прав человека неоднократно отмечал, что очевидно незаконное присутствие азербайджанских вооруженных сил в непосредственной близости от сел Гегаркуникской и Сюникской областей, на дорогах между общинами Сюника, а с 12 мая – также на суверенной территории Армении, их вопиющие преступные действия грубо нарушают права жителей приграничных сел Армении, подвергают серьезной угрозе их жизнь и здоровье, полностью нарушают нормальную жизнь людей.
Для защиты людей от противоправных действий азербайджанских военнослужащих на всех участках границы с Азербайджаном должна быть создана зона безопасности.
В связи с этим конкретным инцидентом, исходя из необходимости личной защиты иностранного журналиста, Защитник прав человека Армении не публикует его персональных данных, однако они при  совместном обсуждении с обратившимся к омбудсмену журналистом будут представлены в соответствующие международные органы», написал Арман Татоян.