«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը ստացել է ընտրողների ձայների 53,91 տոկոսը. ԿԸՀ-ն ամփոփել է վերջնական արդյունքները
27/06/2021 11:24
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովն ամփոփել է հունիսի 20-ի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների վերջնական արդյունքները։
ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանի խոսքով, վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը ստացել է ընտրողների ձայների 53,91 տոկոսը։
ՀՀ երկրորդ նածագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գլխավորած «Հայաստան» դաշինքը ստացել է 21,9 տոկոս ձայն։
Որևէ այլ կուսակցություն կամ դաշինք չի կարողացել հաղթահարել սահմանված 7 և 5 տոկոս շեմերը։
Սակայն, ըստ օրենքի, եթե անցողիկ շեմը հաղթահարում են միայն երկու քաղաքական ուժ, ապա մանդատներ է ստանում նաև առավելագույն թվով ձայներ հավաքած երրորդ ուժը։
Այդ ուժը Արթուր Վանեցյանի գլխավորած «Պատիվ ունեմ» դաշինքն է, որը ստացել է ընտրողների ձայների 5,22 տոկոսը։

Партия Пашиняна победила на досрочных выборах в парламент – ЦИК огласил окончательные результаты
По словам главы ЦИК Армении Тиграна Мукучяна, партия и.о. премьер-министра Армении Никола Пашиняна "Гражданский договор" набрала 53,91% голосов, блок экс-президента Армении Роберта Кочаряна «Армения» – 21,9%.
Блок «Честь имею» экс-президента Армении Сержа Саргсяна и партии «Отечество» Артура Ванецяна набрал 5,22%, не преодолев необходимый 7-процентный барьер. Этот блок окажется также в парламенте.
Если проходной барьер преодолевают лишь две политические силы, то мандаты получит не преодолевшая барьер третья сила, которая набрала наибольшее количество голосов.