ԱՄՆ օդային հարվածներ է հասցրել Իրաքի և Սիրիայի սահմանին գտնվող թիրախներին
ԱՄՆ-ն օդային հարվածներ է հասցրել իրաքամետ աշխարհազորայինների թիրախներին՝ Իրաքի և Սիրիայի սահմանային շրջանում, ասվում է Պենտագոնի կայքում տեղադրված հաղորդագրության մեջ:
«Նախագահ Բայդենի հանձնարարությամբ, այսօր երեկոյան ԱՄՆ զինված ուժերը սկսել են պաշտպանական ճշգրիտ օդային հարվածներ հասցնել Իրաքի և Սիրիայի սահմանային շրջանում Իրանի կողմից աջակցվող ապստամբ խմբավորումների կողմից օգտագործվող թիրախներին: Այս թիրախներն ընտրվել են այն պատճառով, որ այդ օբյեկտներն օգտագործում են իրանական աջակցությունը ստացած աշխարհազորայինները, որոնք անօդաչու թռչող սարքերով հարվածներ են հասցնում Իրաքում ԱՄՆ անձնակազմին և օբյեկտներին», - հայտնում է ԱՄՆ Պաշտպանության նախարարությունը:
ԱՄՆ-ն հարվածներ է հասցրել զիամթերքի և պահեստային օբյեկտներին Սիրիայի երկու և Իրաքի մեկ վայրում:
Ենթադրվում է, որ ավիահարվածի հետևանքով մեկ երեխա է զոհվել, ևս երեք մարդ վիրավորվել է, հայտնում է սիրիական պետական Al-Ikhbariya հեռուստաալիքը:

США нанесли авиаудары по объектам на границе Ирака и Сирии
США нанесли удары с воздуха по объектам проиранских военизированных группировок ополченцев в пограничном регионе Ирака и Сирии, говорится в заявлении, размещенном на сайте Пентагона.
«По указанию президента (Джо. — Прим. ред.) Байдена вооруженные силы США этим вечером нанесли оборонительные высокоточные воздушные удары по объектам, используемым поддерживаемыми Ираном группами повстанцев в иракско-сирийском пограничном регионе. Были выбраны эти цели, поскольку эти объекты используются поддерживаемыми Ираном ополченцами, которые совершают атаки с использованием беспилотных летательных аппаратов на персонал и объекты США в Ираке», — сообщили в американском минобороны.
США ударили по объектам и хранилищам оружия в двух местах в Сирии и одном — в Ираке. Эти места, как утверждает Пентагон, использовали несколько поддерживаемых Ираном группировок боевиков, в том числе ополчение «Катаиб Хезболла» и «Катаиб Сайид аш-Шухада».
Как сообщает сирийский государственный телеканал Al-Ikhbariya, в результате авиатаки, предположительно, погиб один ребенок, еще три человека пострадали.