Գերմանիան կառաջարկի արգելել բրիտանացիների մուտքը ԵՄ՝ «Դելտա» շտամի պատճառով
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը երկուշաբթի մտադիր է եվրոպացի գործընկերների հետ քննարկել կորոնավիրուսի «Դելտա» հնդկական շտամի տարածման պատճառով Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացիների մուտքը ԵՄ երկրներ արգելելու հնարավորությունը: Այս մասին հայտնում է The Times-ը:
Ըստ աղբյուրի՝ Մերկելը ցանկանում է առաջարկել հայտարարել Մեծ Բրիտանիան «մտահոգություն հարուցող» երկիր և արգելել բրիտանացիների մուտքը ԵՄ երկրներ: Պարզաբանվում է, որ այս արգելքը կարող է տարածվել ինչպես չպատվաստված, այնպես էլ պատվաստված Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացիների վրա:
Համաձայն Միացյալ Թագավորության կառավարության աղբյուրի՝ մի շարք երկրներ, այդ թվում՝ Հունաստանը, Իսպանիան, Կիպրոսը, Մալթան և Պորտուգալիան, մտադիր են դեմ լինել Գերմանիայի նման առաջարկին:

ФРГ предложит запретить въезд британцам в ЕС из-за штамма «Дельта»
Канцлер ФРГ Ангела Меркель в понедельник намерена обсудить с европейскими коллегами возможность запретить гражданам Великобритании въезд в страны Евросоюза из-за распространения индийского штамма коронавируса «Дельта». Об этом сообщила газета The Times.
По ее данным, Меркель хочет предложить объявить Великобританию страной, «вызывающей озабоченность», и запретить британцам приезжать в страны ЕС. Уточняется, что этот запрет может коснуться как непривитых, так и вакцинированных граждан Великобритании.
Как сообщил источник газеты в правительстве Соединенного Королевства, ряд стран, в том числе Греция, Испания, Кипр, Мальта и Португалия, намерены выступить против такого предложения со стороны ФРГ.