Facebook-ի կապիտալիզացիան առաջին անգամ գերազանցել է 1 տրիլիոն դոլարը
Ամերիկյան Facebook ընկերության բաժնետոմսերը երկուշաբթի՝ հունիսի 28-ին, առևտրի ավարտին աճել են 4,18%-ով՝ մինչև 355,64 դոլարով, և կազմել ընկերության ընդհանուր արժեքի 1,008 տրլն դոլար, գրում է CNN Business-ը:
Գնանշումների կտրուկ աճը կապված է դատարանի որոշման հետ, որը մերժել է ԱՄՆ Առևտրի դաշնային հանձնաժողովի հակամենաշնորհային հայցը: Այս դեպքը կարող է հանգեցնել ֆեյսբուքյան բիզնեսի պառակտման:
«Դաշնային դատարանը մերժեց Դաշնային առևտրի հանձնաժողովի կողմից Facebook-ի դեմ ներկայացված բողոքը (ընկերության մենաշնորհային դիրքը՝ խմբ.)՝ ասելով, որ գործակալությունը ապացույցներ չի տրամադրել իր հայցերի համար», - նշում է թերթը:
Դատարանը որոշել է, որ դաշնային իշխանությունները բավարար փաստեր չեն տրամադրել՝ ապացուցելու համար, որ ընկերությունն ունի 60% գումարած բաժնեմաս սոցիալական լրատվամիջոցների շուկայում:

Капитализация Facebook впервые превысила $1 трлн
Акции американской компании Facebook выросли на 4,18%, до 355,64 долларов по итогам торгов в понедельник, 28 июня, и составили 1,008 трлн долларов совокупной стоимости компании, пишет CNN Business.
Резкий скачок котировок связан с решением суда, который отклонил антитрастовый иск Федеральной торговой комиссии США. Это дело могло привести к разделению бизнеса Facebook.
«Федеральный суд отклонил жалобу Федеральной торговой комиссии против Facebook по (монопольного положения компании, - ред.), Заявив, что агентство не предоставило доказательств своих утверждений», - отмечает издание.
В суде посчитали, что федеральные органы не предоставили достаточно фактов, чтобы доказать, что компания занимает долю «60% плюс» на рынке социальных медиа.